Biznes

Wróć

Stan wyjątkowy. Na jakie ulgi mogą liczyć przedsiębiorcy?

2021-09-08 15:02:57
Zakład Ubezpieczeń Społecznych wspiera przedsiębiorców, który ponieśli straty w wyniku wprowadzenia stanu wyjątkowego. Na co można liczyć?
pixabay.com
Niektórzy przedsiębiorcy ponosza straty w związku z wprowadzeniem stanu wyjątkowego

W 115 podlaskich miejscowościach obowiązuje stan wyjątkowy (więcej na ten temat: Rozporządzenie podpisane. Stan wyjątkowy wprowadza 7 ograniczeń LISTA

W związku z tą sytuacją wielu przedsiębiorców działających na tych terenach bądź z nimi współpracujących ponosi duże straty. Mogą oni liczyć na wsparcie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

- Analizując wnioski o udzielenie ulgi lub umorzenie należności, pracownicy ZUS wezmą pod uwagę skutki wprowadzenia stanu wyjątkowego w miejscowościach przy granicy z Białorusią. Zachęcamy przedsiębiorców do kontaktu z naszymi doradcami ds. ulg i umorzeń, którzy podpowiedzą, z jakiego wsparcia można skorzystać w tej sytuacji i pomogą w przygotowaniu odpowiedniego wniosku – mówi prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska.

ZUS przygotował kilka ulg, z których można skorzystać

Przedsiębiorcy mający problemu z płatnościami składek mogą skorzystać w tej sytuacji z kilku rodzaju ulg w ZUS. Jeśli zakłada, iż w najbliższym czasie nie będzie miał możliwości opłacania ich na bieżąco, wówczas może złożyć wniosek o odroczenie terminu płatności. W przypadku już powstałej zaległości – można zawrzeć układ ratalny,. Warto przypomnieć, że na mocy tarczy antykryzysowej ZUS udziela obu tych ulg bez opłaty prolongacyjnej, gdy chodzi o składki z okresu od stycznia 2020 roku.

Istnieje też szansa umorzenia składek:
- Jeśli przedsiębiorca poniósł straty materialne w wyniku nadzwyczajnych zdarzeń, ZUS może mu umorzyć należności z tytułu składek. Umorzeniu w tej sytuacji mogą podlegać wyłącznie składki na jego własne ubezpieczenia – podkreśla prof. Uścińska.

Umorzenie przysługuje wówczas, dy płatnik ze względu na sytuację majątkową i rodzinną nie jest w stanie opłacić należności. Dotyczy to sytuacji, kiedy płatnik ze względu na sytuację majątkową oraz rodzinną nie ma możliwości dokonania opłat, bowiem to mogłoby go pozbawić dalszej szansy prowadzenia działalności. Do takiego wniosku o o umorzenie należy dołączyć dokumenty potwierdzające konkretne straty materialne.

Można także liczyć na anulowanie odsetek:
- Przedsiębiorca, który opłacił zaległe składki, może skorzystać z „anulowania” odsetek. Warto przypomnieć, że dotyczy to należności za okres od stycznia 2020 roku. Instytucja może odstąpić od pobierania odsetek za zwłokę, gdy przedsiębiorca opłacił składki, ale po ustawowym terminie płatności.- wyjaśnia Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Przedsiębiorca może otrzymać szczegółowe informacje odnośnie tego, jaka forma pomocy mu przysługuje u doradcy ds. ulg i umorzeń w swoim oddziale ZUS. Taki doradca pomoże także w wypełnieniu odpowiednich wniosków i skompletowaniu dokumentów. Można z nim porozmawiać telefonicznie, umówić się na spotkanie w placówce ZUS lub na e-wizytę.

Numery telefonów do doradców ds. ulg i morzeń w Podlaskiem:
Oddział ZUS w Białymstoku:
- Siedziba Oddziału w Białymstoku – tel. 85 748 66 66 oraz 85 748 66 64;
– Inspektorat w Augustowie – tel. 87 643 91 41 oraz 87 643 91 27;
– Inspektorat w Zambrowie – tel. 86 271 33 39 w. 208 oraz 86 271 33 39 w. 251;

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl