Jego praca stała się wizytówką duchowego odrodzenia narodu, a jego samego uznaje się za poetę-proroka, filozofa i pierwszego narodowego poetę Białorusi. W Muzeum Kultury Białoruskiej w Hajnówce od soboty (18.02) będzie można oglądać wystawę, której bohaterem jest Janka Kupała.
Wystawa organizowana jest w ramach międzynarodowego projektu Janka Kupała w dialogu kultur. Pokazuje życie i twórczość białoruskiego klasyka, wskazując na jego ścisły związek z polską kulturą i tradycją literacką, ponieważ to twórcze dziedzictwo Adama Mickiewicza, Władysława Syrokomli, Elizy Orzeszkowej, Henryka Sienkiewicza czy Józefa Kraszewskiego odegrały ważną rolę w rozwoju talentu poetyckiego Janki Kupały.
Wiele wczesnych wierszy poety zostało napisanych w języku polskim, później oddał on hołd i szacunek polskim twórcom jako tłumacz. Ale poetycki świat Kupały nie pozostał bez uwagi również polskich pisarzy. Wiele wierszy białoruskiego poety narodziło się w nurcie języka polskiego.
W trakcie otwarcia wystawy odbędzie się akcja Czytamy Kupałę razem. Rozpoczęła się w 2012 r., w przeddzień 130. rocznicy urodzin poety. Od tego czasu wzięło w niej udział tysiące ludzi, Białorusinów i gości, w tym szefów misji dyplomatycznych. Akcja wyszła poza granice Białorusi, przeprowadzona została również w Rosji, na Litwie, Łotwie, w Estonii, Finlandii, Słowacji, Polsce i Izraelu – w krajach bezpośrednio lub poprzez poetyckie słowa Kupały związane z poetą.
Poznaj szczegóły:
Wystawa Janki Kupały w Muzeum w Hajnówce