Stacja LNG. Powstał kolejny obiekt sygnowany znaną podlaską marką
Ruszyła kolejna inwestycja białostockiego przedsiębiorstwa Barter SA. Na terenie zakładu Ubojnia Zwierząt Robert Rytel w Podgórzu k. Łomży powstała stacja LNG.
Barter SA
Białostocki Barter SA uruchomił kolejną stację LNG. Obiekt funkcjonujący w oparciu o proces regazyfikacji, tj. zamianę gazu ziemnego LNG w postaci skroplonej na postać gazową, powstał w miejscowości Podgórze k. Łomży. Będzie wykorzystywany przez Ubojnię Zwierząt Robert Rytel.
Ograniczony dotąd, nieuprzemysłowiony teren, na którym znajduje się zakład, dzięki modernizacji zyskał nowe rozwiązanie technologiczne. Wdrożone instalacje gazowe zajmują powierzchnię ok. 200 metrów kwadratowych. Zdaniem kierownika kontraktu Grzegorza Lisowskiego, mimo tak niedużej przestrzeni, zainstalowane urządzenia umożliwiają zaspokojenie wysokich wymagań odbioru gazu, spełniając przy tym wszystkie warunki bezpieczeństwa. Przy projektowaniu stacji uwzględniono również przyszłe plany rozbudowy ubojni.
- Bez dostępu do efektywnego źródła energii, jakim jest gaz ziemny, nie byłoby szans na rozbudowę i modernizację zakładu, sytuację pogarszała jeszcze ograniczona powierzchnia przedsiębiorstwa – stwierdza Robert Rytel. – Zdecydowaliśmy się na inwestycję w stację LNG z firmą Barter SA i była to dobra decyzja. W ciągu kilku tygodni zyskaliśmy dostęp do niezależnego źródła energii cieplnej. To ekologiczne i bardzo wydajne paliwo, którego zaletą jest też zredukowana objętość, co obniża koszty transportu i magazynowania. Poza tym skroplony gaz jest paliwem w pełni kontrolowalnym, umożliwiającym planowanie kosztów i precyzyjne zużycie. Prócz zasilania linii ubojowej, wykorzystujemy to medium do ogrzewania całego obiektu i wody użytkowej.
Przedsiębiorca jest spokojny o przyszłość zakładu:
- W przyszłości przybędzie nam dodatkowych powierzchni chłodniczych. Dzięki elastycznym dostawom gazu i możliwości dostosowania ich wielkości do naszych potrzeb, będziemy w stanie uruchomić chłodnię do rozbioru półtusz i mroźnię elementów, co umożliwi pracę na dwie zmiany - zauważa Robert Rytel.
W swoich planach firma Barter SA uwzględnia uruchomienie kolejnych stacji. Małe i duże przedsiębiorstwa przemysłowe, w tym m.in. zakłady mięsne, drobiarskie czy mleczarskie oraz indywidualni odbiorcy, którzy wśród swoich potrzeb wskazują konieczność dostępu do systemów związanych z dostarczaniem gazu ziemnego, to potencjalni odbiorcy oferty firmy Barter.
Marta Drozdowska-Bednarz
marta.d@bialystokonline.pl