Środa Popielcowa rozpoczyna Wielki Post
22 lutego w kościele katolickim obchodzona jest Środa Popielcowa (zwana Popielcem), która rozpoczyna Wielki Post.
Pixabay
Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz - te słowa padną dziś z ust katolickich kapłanów, którzy odprawią specjalne msze w całym Białymstoku.
Środa Popielcowa jest świętem ruchomym, a w tym roku przypada 22 lutego. Obchodzona jest zawsze 46 dni (40 dni plus niedziele) przed Wielkanocą. Post zgodnie ze swoją nazwą nawiązuje do czterdziestodniowego pobytu Jezusa Chrystusa na pustyni.
W Środę Popielcową odprawiane jest nabożeństwo, podczas którego kapłan posypuje głowy wiernych popiołem. Pochylają oni czoło w pokorze, a kapłan symbolicznie posypuje je popiołem. Zwyczaj posypywania głów popiołem pojawił się już w VIII wieku, a trzy wieki później stał się obowiązującym zwyczajem, dzięki papieżowi Urbanowi II.
Popiół, którym w Wielką Środę posypywane są głowy wiernych pochodzi z palm poświęconych rok wcześniej w Niedzielę Palmową. Papież Jan Paweł II ogłaszał Popielec dniem modlitwy o pokój na świecie. Sam zwyczaj posypywania głów popiołem jest dużo starszy niż chrześcijaństwo, znany był już w starożytności i wszędzie oznaczał symbol pokuty i skruchy.
Według zwyczaju, w Środę Popielcową wszyscy wierzący katolicy powinni wystrzegać się jedzenia mięsa i wszelkich obfitych posiłków. Dlatego w środę popielcową obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych w przypadku osób od 14 lat wzwyż lub post ścisły w przypadku osób pomiędzy 18. a 60. rokiem życia. Oznacza to, że wierni muszą ograniczyć liczbę posiłków w ciągu dnia do dwóch lekkich i jednego sytego.
W tym roku Wielkanoc przypada 9 kwietnia, a poniedziałek wielkanocny 10 kwietnia.
Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl