Sprzedali piraty nawet Kancelarii Sejmu. Zatrzymali ich agenci z Białegostoku
Agenci CBA z Białegostoku zatrzymali trzech biznesmenów. Sprzedawali oni komputery z nielegalnym oprogramowaniem dla magistratów, uniwersytetów a nawet Kancelarii Sejmu. Przez to udało im się wygrać dziesiątki przetargów.
CBA
Funkcjonariusze delegatury CBA w Białymstoku zatrzymali trzech biznesmenów zajmujących się sprzedażą sprzętu i oprogramowania komputerowego - poinformował Piotr Kaczorek z Centralnego Biura Antykorupcyjnego.
Agenci z Białegostoku w śledztwie prowadzonym pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Olsztynie, ustalili, iż zatrzymani zgłaszając się do przetargów na zakup sprzętu komputerowego prowadzonych przez instytucje państwowe i samorządowe oferowali zestawy komputerowe oraz komputery przenośne z systemem operacyjnym oraz oprogramowaniem biurowym, które nie pochodziły z legalnej dystrybucji. Ustalenia CBA dokonane przy współpracy z wytwórcą oprogramowania wskazują, że certyfikaty autentyczności były podrobione, a klucze nielegalnie generowane.
Według informacji Kaczorka, w latach 2012-2016 zatrzymani uzyskali zamówienia publiczne dotyczące zakupu 3256 zestawów komputerowych o łącznej wartości ponad 9 mln 590 tys. zł. Trafiły one do 16 instytucji i samorządów m.in. do Kancelarii Sejmu RP, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie oraz Urzędu Miasta Poznania, Urzędu Miasta Tychy, Urzędu Miasta Radomia czy Urzędu Miasta Krakowa.
Dzięki temu, że nie płacili za legalne oprogramowanie, oferty tych biznesmenów były tańsze i bardzo konkurencyjne względem innych dystrybutorów sprzętu komputerowego. Ich firmy były wskazywane i wybierane w przetargach jako oferujące najkorzystniejsze ceny.
Zatrzymani zostaną przewiezieni do prokuratury, gdzie usłyszą zarzuty dotyczące m.in. oszustw w celu wyłudzenia zamówień publicznych.
Jak poinformowało CBA, sprawa nie jest zakończona - niewykluczone są kolejne zatrzymania i zarzuty. Agenci nadal przeszukują 5 siedzib firm w województwach mazowieckim i lubuskim.
Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl