Motoryzacja

Wróć

Sprawdź, jak odzyskać prawo jazdy utracone za kierowanie pod wpływem alkoholu

2017-06-14 08:10:52
Kierowcy, którzy zostali pozbawieni prawa jazdy za poruszanie się autem na tzw. podwójnym gazie, mogą ubiegać się o przywrócenie pozwolenia do kierowania pojazdami. Muszą jednak spełnić kilka warunków.
pixabay.com
Blokada alkoholowa w aucie to szansa dla skazanych

Art. 182a kodeksu karnego wykonawczego daje furtkę tym, którzy popełnili w swoim życiu niemałe głupstwo i zostali pozbawieni prawka za jazdę pod wpływem alkoholu. Zgodnie z jego zapisem kierowca może się ubiegać o zmianę środka karnego na taki, który pozwala prowadzić auta z blokadą alkoholową.

Blokada alkoholowa – czyli tzw. alkolock – to system, który uniemożliwia uruchomienie silnika, jeśli w wydychanym przez kierowcę powietrzu zawartość alkoholu oscyluje na poziomie wyższym niż 0,1 mg w 1 dm3. Działanie tego urządzenia polega na tym, że kierujący autem przed każdym wyruszeniem w trasę musi dmuchnąć w specjalny ustnik. Trzeba jednak spełnić kilka warunków, aby sądy – bo to one decydują o zmianie kary – mogły pozwolić na jazdę z blokadą alkoholową.

Część kary i tak trzeba odbyć

O zmianę środka mogą się starać tylko te osoby, które odbyły już przynajmniej połowę wymierzonej kary, czyli jeżeli otrzymały zakaz prowadzenia pojazdów na 6 lat, musiałyby mieć za sobą 3-letnie odpokutowanie winy. W przypadku zakazu dożywotniego przed staraniem się o alkolock trzeba radzić sobie bez prawa jazdy co najmniej 10 lat.

Nie jest jednak tak, że wystarczyć odbyć część wymierzonej kary i sąd z marszu przyzna nam warunkowe pozwolenie do kierowania pojazdami ze specjalną blokadą. Skazany przez okres odbywania sankcji musi też legitymować się nienagannym zachowaniem, aby organ orzekający był pewny, że dana osoba w przypadku przywrócenia jej prawa jazdy nie będzie powodowała niebezpieczeństwa na drogach. Ponadto sąd sprawdzi aktualny stan zdrowia potencjalnego kierowcy oraz weźmie pod uwagę jego charakter i cechy osobowości.

Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku niestosowania się do bezpieczeństwa w ruchu drogowym bardzo szybko pozwolenie na jazdę z blokadą alkoholową może zostać cofnięte.
Rafał Żuk
rafal.zuk@bialystokonline.pl