Spotkanie na szczycie. Przy granicy rozmawiano o bezpieczeństwie kraju
We czwartek (17 października) w przygranicznym Niemirowie (woj.podlaskie) rozmawiano o powstrzymaniu nielegalnej migracji, uszczelnieniu polsko-białoruskiej granicy i zmianach w Straży Granicznej. W spotkaniu udział wzięli ministrowie i wiceministrowie spraw wewnętrznych i administracji oraz obrony narodowej.
Podlaski Urząd Wojewódzki w Białymstoku
W czwartkowy poranek w placówce Straży Granicznej odbyła się odprawa z udziałem ministra Tomasza Siemoniaka i wiceministra Czesława Mroczka z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz wiceministra obrony narodowej Cezarego Tomczyka. Uczestniczyli w niej także wojewoda podlaski Jacek Brzozowski oraz przedstawiciele Straży Granicznej, Policji i Wojska Polskiego, w tym dowódca operacji Bezpieczne Podlasie - gen. dyw. Arkadiusz Szkutnik z 18 Dywizji Zmechanizowanej.
Długofalowe rozwiązania. Zostanie wzmocniona ochrona na rzekach
Spotkanie z przedstawicielami mediów miało miejsce w Niemirowie, nieopodal zmodernizowanej bariery granicznej.
- Mamy już trzy lata doświadczeń na granicy. Kończymy z akcyjnością, budujemy struktury i infrastrukturę na długi czas – oświadczył Tomasz Siemoniak.
- W tym roku dziennie odnotowujemy średnio 100 prób nielegalnego przekroczenia granicy. Od pierwszych dni pracy tego rządu podjęliśmy działania mające na celu jej uszczelnienie. Wzmocniliśmy zaporę fizyczną, jednocześnie modernizowana jest bariera optoelektroniczna. Budujemy ją również na odcinkach rzecznych. Na wiosnę przyszłego roku będzie wykonany odcinek zapory optoelektronicznej na Bugu – tłumaczył wiceminister spraw wewnętrznych Czesław Mroczek.
Minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak mówił o działaniach podjętych przez rząd w celu ograniczenia presji migracyjnej:
- Walcząc ze skutkami, podejmujemy również walkę z przyczynami tego kryzysu – naciskamy na władze Białorusi na różne sposoby, aby zaprzestały tego procederu na różne sposoby. Przy wsparciu sojuszników docieramy również do ludzi w tych krajach, skąd pochodzą nielegalni imigranci, żeby im przekazać, że to jest zła decyzja próbować przejść przez polską granicę.
Zmiany w Straży Granicznej
Wiceminister obrony narodowej Cezary Tomczyk zapowiedział zmiany w strukturach Straży Granicznej:
W ramach zmian w ustawie o Straży Granicznej wprowadziliśmy możliwość służby kontraktowej. Będziemy budować oddziały w strukturach Straży dedykowane do bezpośredniej, fizycznej ochrony granicy państwowej. Proces rekrutacji rozpocznie się już za kilka tygodni. Później odbędzie się szkolenie i już w drugiej połowie przyszłego roku te oddziały będą działały na granicy. Wszystko z myślą o tym, by wygasić ten szlak migracyjny organizowany przez grupy przestępcze, wspierany przez służby białoruskie.
Cezary Tomczyk: granica państwowa jest świętością
Wojewoda Jacek Brzozowski mówił o bezpieczeństwie województwa podlaskiego:
- Podlaskie jest bezpieczne ze względu na mądrą i odpowiedzialną politykę rządu RP. Na ręce ministra spraw wewnętrznych i administracji Tomasza Siemoniaka składam podziękowania za działania związane ze wzmacnianiem zapory na polsko-białoruskiej granicy, za program odstraszania Tarcza Wschód, za wsparcie przygranicznych szpitali w naszym regionie i rozwój Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Odzyskać kontrolę i zapewnić bezpieczeństwo to credo państwa.
Wojewoda w swojej wypowiedzi odnosił się do rządowych decyzji z ostatnich miesięcy, dzięki którym w województwie podlaskim rozwinął się system ratownictwa medycznego, a szpital powiatowy w Hajnówce otrzymał dofinansowanie na prace modernizacyjne i zakup sprzętu.
- Z granicy Rzeczypospolitej płynie dziś komunikat, że Polska bezwzględnie będzie broniła swoich granic. Zarówno, jeżeli chodzi o zagrożenia ze strony Rosji i Białorusi, te zagrożenia hybrydowe, jak i militarne. Granica państwowa jest świętością – podkreślił wiceminister Tomczyk.
Agata Rosińska
24@bialystokonline.pl