Kultura i Rozrywka

Wróć

Spotkania z pisarzami w Książnicy Podlaskiej. Wstęp jest wolny

2018-09-17 12:43:26
Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego zaprasza na kolejne spotkania w ramach cyklu Środy Literackie. Gośćmi we wrześniu będą prof. Zdzisław Jerzy Adamczyk i Mira Łuksza.
Mira Łuksza
Zdzisław Jerzy Adamczyk to profesor, historyk literatury polskiej i wydawca, przez wiele lat zatrudniony w Akademii Świętokrzyskiej (obecnie Uniwersytet Jana Kochanowskiego) w Kielcach, a także w Wyższej Szkole Humanistyczno-Przyrodniczej w Sandomierzu i w Akademii Humanistycznej w Pułtusku; od 1976 r. członek, a od 2011 przewodniczący Komitetu Redakcyjnego Pism zebranych Stefana Żeromskiego. W ramach Pism wydał m.in. sześć tomów listów Żeromskiego oraz trzy tomy jego utworów publicystycznych i wspomnień; w związku z tymi edycjami odnalazł i opublikował wiele nieznanych dokumentów ukazujących w nowym świetle twórczość i życie autora Przedwiośnia. Obecnie przygotowuje nowe wydanie Dzienników.

Podczas spotkania autorskiego w Książnicy Podlaskiej, prof. Adamczyk opowie m. in. o swojej najnowszej książce Manipulacje i tajemnice. Zagadki późnej biografii Stefana Żeromskiego, w której postanowił (...) rozprawić się z przekłamaniami i świadomym zatajaniem bądź przekręcaniem faktów, przedstawiając tym samym wiarygodny obraz ostatnich lat życia Stefana Żeromskiego.

Spotkanie odbędzie się w środę (19.08) o godz. 17.00 w budynku głównym Książnicy Podlaskiej przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie 14A, VI piętro.

Szczegóły: Środy Literackie - spotkanie z prof. Zdzisławem Jerzy Adamczykiem

W kolejną środę - 26 września - z czytelnikami spotka się Mira Łuksza, obchodząca w tym roku 45–lecie pracy twórczej pisarka, poetka, tłumaczka, redaktorka i dziennikarka. Jest członkiem Białoruskiego Stowarzyszenia Literackiego Białowieża i Związku Literatów Białoruskich, od lat związana z tygodnikiem Niwa.

Tworzy w języku białoruskim i polskim, pisze dla dorosłych i dla dzieci. Wydała kilkanaście książek - tomiki poezji, m.in. Zamowa (1993), Wiersze tutejsze (2003), Biały stok (2012), Śpiew drzew (2017) oraz prozę, m.in.: Dziki ptak i wróbel (1992), Babskie historie (2001), Życie pozagrobowe i inne (2013). W 2018 roku otrzymała Nagrodę Literacką Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego za całokształt twórczości z uwzględnieniem książki Rodosłów.

Jej teksty były tłumaczone na język angielski, czeski, rosyjski, ukraiński, rumuński, grecki.

Spotkanie autorskie rozpocznie się również o godz. 17.00. Na oba wydarzenia wstęp jest wolny.

Szczegóły: Środy Literackie. Spotkanie z Mirą Łukszą
Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl