Aktualności

Wróć

Społeczna koncepcja Węglowej nagrodzona w ogólnopolskim konkursie

2015-03-23 00:00:00
Dwie spośród 4 Dorocznych Nagród Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej trafiły do województwa podlaskiego. Otrzymało je białostockie Stowarzyszenie Kreatywne Podlasie oraz Jadwiga Konopko z Knyszyna.
Michał Kardasz
Doroczna Nagroda Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej jest przyznawana pod patronatem Polskiego Komitetu ds. UNESCO i Narodowego Centrum Kultury. Pracami kapituły kieruje prof. Jerzy Stępień, były prezes Trybunału Konstytucyjnego. Laureaci otrzymują statuetki, dyplomy i nagrody pieniężne.

Nagroda jest wręczana od 2004 r. Wyróżnia osiągnięcia, które przyczyniają się do budowania społeczeństwa obywatelskiego. Jest przyznawana w 4 kategoriach: jednostkom samorządu terytorialnego, samorządowym instytucjom kultury, organizacjom pozarządowym i osobom indywidualnym.

Stowarzyszenie Kreatywne Podlasie zostało nagrodzone w kategorii organizacji pozarządowych za projekt rewitalizacji terenu powojskowego przy ul. Węglowej w Białymstoku. Jego efektem jest opracowana przez mieszkańców społeczna koncepcja zagospodarowania przestrzennego, której część (prace o wartości 3,8 mln zł, dotyczące ponad 5 ha dawnej jednostki wojskowej) Miasto Białystok wdraża teraz w ramach pierwszego białostockiego budżetu obywatelskiego.

W kategorii osób indywidualnych kapituła również nagrodziła Podlasie – Jadwigę Konopko z Knyszyna za cykl działań zrealizowanych na rzecz kultury i tradycji lokalnej, w tym m.in. za rewitalizację zwyczajów konopielkowch. Wyróżnienie przyznano też Fundacji Pogranicze za projekt Filmowa Kolekcja Bajek »Opowieści Krasnogrudzkie«.

Nagrodzony projekt Stowarzyszenia Kreatywne Podlasie był jednym z etapów prac na węglówce. Za kilkanaście tygodni (dzięki pieniądzom z Budżetu Obywatelskiego 2014) zostaną tam udostępnione tereny rekreacyjne i zielone, boiska sportowe, place zabaw oraz infrastruktura czasu wolnego. Na tym terenie powstanie też w przyszłości Muzeum Pamięci Sybiru i społeczne Transgraniczne Centrum Kultury. Trwają też działania mające na celu ochronę historycznej infrastruktury wojskowej: przedwojennych magazynów oraz oplatającej je bocznicy kolejowej. Zgodnie z projektem nowego studium Białegostoku teren powojskowy ma być chroniony jako tzw. dobro kultury współczesnej.
Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl