Aktualności

Wróć

Spółdzielnie mieszkaniowe zajmą się termomodernizacją. Są miliony do wzięcia

2018-03-28 16:20:14
Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe z Podlasia mogą starać się o pieniądze na szeroko pojęte termomodernizacje.
Dorota Mariańska
Kto skorzysta?

W środę (28.03) Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku podpisał umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego na udzielanie pożyczek z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego.

W praktyce oznacza to, że spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe z województwa podlaskiego oraz towarzystwa budownictwa społecznego z naszego regionu będą mogły ubiegać się o pożyczki na termomodernizacje. Z możliwości takiej nie skorzystają jednak spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe z obszaru Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego (czyli z Białegostoku oraz 9 gmin należących do powiatu białostockiego) oraz z Łomży i Suwałk. Wynika to z tego, że mogą one starać się o środki z programów krajowych, np. z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

- Bardzo dobrze, że te pieniądze ruszają w rynek. Bardzo dobrze, że jest to szersza grupa odbiorców. Te poprzednie środki, które były w dyspozycji naszej w poprzedniej perspektywie, były głównie skierowane do przedsiębiorców. Dzisiaj mówimy również o innych podmiotach, o spółdzielniach, wspólnotach, TBS-ach - mówi wicemarszałek Anna Naszkiewicz.

Co można zrobić?

Pożyczka umożliwi zmodernizowanie izolacji cieplnej budynków, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej oraz oświetlenia (w częściach wspólnych budynków). Spółdzielnie będą mogły też przebudować systemy grzewcze, wentylacji i klimatyzacji. Wspomniane środki mają być również przeznaczane na zbudowanie systemów zarządzania i sterowania oświetleniem, instalacji OZE lub chłodzących w modernizowanych energetycznie budynkach. Za otrzymane pieniądze spółdzielnie – jeżeli zechcą – przeprowadzą także audyt energetyczny.

- Finansować będziemy projekty, które będą zwiększać efektywność energetyczną, czyli dadzą oszczędność energetyczną końcową o 25% wyższą w porównaniu z wartościami początkowymi. Natomiast w przypadku indywidualnych źródeł ciepła, będzie to wskaźnik dotyczący redukcji emisji CO2 do atmosfery o 30% w stosunku do wartości bazowej ujętej w audycie energetycznym – wyjaśnia Maciej Borzyszkowski, prezes zarządu WFOŚiGW.

Pożyczka może pokryć 100% wartości planowanej inwestycji. Przy czym wkład własny nie jest wymagany, a maksymalny okres spłaty to 120 miesięcy. Zaś oprocentowanie to ok. 0,5%. Maksymalnie można wziąć milion pożyczki a do rozdysponowania jest ponad 17 mln zł.

Nabór planowany jest na kwiecień-początek maja. W ciągu 10 dni uruchomiona zostanie strona internetowa (jako podstrona strony Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku), na której będzie można znaleźć szczegółowe informacje.
Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl