Spółdzielnia skupiła w tym roku 2 miliardy mleka. Przybyło też mlecznych milionerów
W ostatnich latach Mlekpol regularnie zwiększał skup mleka. W 2021 roku Spółdzielnia skupiła go aż 2 miliardy. To rekord.
Mlekpol
Rekordowy rok w Mlekpolu
Pod koniec grudnia Spółdzielnia SM Mlekpol odnotowała rekordowy skup mleka - aż 2 miliardy litrów.
– To wielki sukces i piękny prezent w samej końcówce roku. Tak imponujący wynik został osiągnięty dzięki ciężkiej pracy blisko 9 tys. rolników-dostawców – informuje Edmund Borawski, Prezes Spółdzielni.
Codziennie do 13 zakładów Spółdzielni, które mieszczą się w całym kraju, trafia aż 5,5 mln litów mleka, z którego wytwarzanych jest kilkadziesiąt różnych produktów. Większość wyrobów SM Mlekpol trafia na rodzimy rynek, jednak około 30% produkcji jest wysyłanych do ponad 90 krajów na całym świecie. Największą popularnością cieszy się chyba mleko Łaciate, które można nabyć na 6 kontynentach. Akturalnie Spółdzielnia współpracuje przede wszystkim w granicach Unii Europejskiej, aczkolwiek jej wyroby dostępne są również w państwach Bliskiego i Dalekiego Wschodu np. w Turcji, Azerbejdżanie, Kazachstanie, Armenii czy Gruzji.
Gdy większość firm zmaga się z trudnościami związanymi z pandemią COVID-19, Mlekpol w 2021 r. odniósł jednak rekord skupu mleka, co świadczy o ciągłym rozwoju Spółdzielni oraz rolników, którzy z nią współpracują. Dla porównania, 40 lat temu w powiecie grajewskim skupowano koło 35 mln litrów mleka w ciągu roku, obecnie - ponad 200 milionów, a więc kilkukrotnie więcej. Na początku lat 90. największe gospodarstwo rodzinne produkowało 60 tysięcy litrów mleka rocznie, teraz to blisko 3 mln litrów.
Przybyło rolników mlecznych milionerów
W tym roku do grona rolników tzw. milionerów (tak się nazywa tych, którzy sprzedają ponad milion litrów mleka rocznie) dołączyło aż 17 kolejnych spółdzielców.
– Bardzo nas cieszy, że dzięki partnerskim warunkom współpracy, rolnicy zrzeszeni w SM Mlekpol mogą rozwijać i modernizować swoje gospodarstwa, inwestować w hodowlę, przez co zwiększać ilość surowca – tłumaczy Edmund Borawski, Prezes SM Mlekpol. – Rozpoczynający się kolejny rok stawia przed nami nowe wyzwania, ale dzięki współdziałaniu wszystkich dostawców, członków i pracowników Spółdzielni na pewno im sprostamy – dodaje.
Spółdzielnia mimo rekordu nie zamierza zwalniać tempa i planuje kolejne inwestycje. Obecnie powstaje magazyn wysokigo składowania w Grajewie. Celem tego przedsięwzięcia jest zwiększenie wydajności firmy poprzez skrócenie czasu realizacji zamówień poprzez sprawniejsze przygotowanie produktów do dystrybucji. Rozwijana jest także produkcja, przez co cały czas w ofercie Spółdzielni pojawiają się nowe produkty.
Mlekpol istnieje od 40 lat. Siedziba firmy znajduje się w Grajewie. Obecnie Spółdzielnia dysponuje trzynastoma wysoko wyspecjalizowanymi zakładami rzetwórczymi, w których produkowane są produkty marek, takich jak: Łaciate, Milko, Mazurski Smak, Rolmlecz i Maślanka Mrągowska.
Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl