Festiwal potrwa od czwartku (29.07) do niedzieli (8.08).
- Przygotowujemy letni festiwal dla tych, którzy odpoczywają poprzez harmonijny kontakt ze sztuką. Program jest konstruowany tak, aby ci, którym kultura i sztuka towarzyszą na co dzień, podczas urlopu doświadczyli tych zjawisk nieco inaczej. Jednocześnie, nie chcemy być obojętni na otaczający świat. Idea slow to idea zrównoważonego rozwoju. Jesteśmy zwróceni ku naturze zarówno w wymiarze kontaktu z przyrodą, jak i w sposobie odbioru utworów artystycznych - mówi dyrektor Piotr Domagała.
W łączności z naturą
Festiwal rozpocznie się w czwartek (29.07) oglądaniem Nieba nocą. W Supraślu i okolicy jest niskie zanieczyszczenie światłem, co umożliwia obserwację ciekawych obiektów przez teleskopy. Natura jest ważną składową festiwalu.
W bezpośrednim kontakcie z przyrodą pozostaną też m.in. uczestniczki Leśnej wyprawy Dzikich Kobiet - dwudniowej wędrówki do lasu z przewodniczką oraz osoby zainteresowane kulinariami, które podczas warsztatów Dzikie jadalne będą zbierać na łące to, co rośnie danego dnia, a następnie przygotują posiłek przy ognisku.
Wydarzeniem z pogranicza sztuki i natury będzie Słuchanie lasu – rodzaj koncertu Natury i Człowieka. Wzmocnione naturalne brzmienie lasu pod kontrolą realizatora dźwięku. Wieczorem w lesie na uczestników będą czekać ukryte mikrofony, leżaki i słuchawki. Planowana jest też niespodzianka przygotowana przez muzyka jazzowego Adama Kawończyka.
Koncerty, filmy, spektakle, spotkania, warsztaty
Dzięki współpracy z Austriackim Forum Kultury wystąpi austriacko-serbski duet Vila Madalena, który wykonuje muzykę jazzową osadzoną w ludowej muzyce bałkańskiej. Ten i inne koncerty programuje Piotr Domagała, dyrektor festiwalu.
Filmy, jak zawsze, selekcjonuje inicjator festiwalu, Roman Gutek. Na szczególną uwagę zasługuje dokument Gunda w reż. Wiktora Kossakowskiego, który bez słów opowiada o życiu zwierząt hodowlanych na jednej z farm. Fabuły i dokumenty w najwyższej jakości obrazu oraz dźwięku będą pokazywane w sali Domu Ludowego. W ramach pokazów plenerowych pokazany zostanie licznie nagradzany film Zabij to i wyjedź z tego miasta Mariusza Wilczyńskiego.
Na festiwalu pokazany zostanie spektakl Pieśń rzeki Teatru Łątek z Supraśla. To najmniejszy teatr w Polsce, liczy zaledwie 10 miejsc. Światłocieniem i teatrem lalki opowiadają lokalne legendy.
W programie także spotkania literackie, warsztaty artystyczne i rekreacyjne, czytelnia z bookcrossingiem oraz specjalna oferta dla dzieci, czyli filmy i warsztaty dla różnych grup wiekowych.
SlowFest w Łomży
Podlasie SlowFest by ŁOMŻA kontynuuje cykl SlowFest_onTour, w ramach którego organizowane są wydarzenia festiwalowe w innych niż Supraśl miejscowościach regionu. W tym roku podjęto współpracę z miastem Łomża. W Hali Kultury 20 sierpnia m.in. odbędzie się pokaz filmu niemego Lokator A. Hitchcocka. Projekcji towarzyszyć będzie wykonywana na żywo muzyka fado – Kinga Rataj z zespołem.
SZCZEGÓŁOWY PROGRAM