Tegoroczny program jest niezwykle bogaty, bo znalazło się w nim aż 22 przedstawienia, monodramy i koncerty; nie licząc wydarzeń towarzyszących. Przedsmak festiwalu już w najbliższą niedzielę w Narwi, główne wydarzenia zaplanowane są jednak tradycyjnie na ostatni weekend lipca i pierwszy weekend sierpnia.
Poza Narwią teatralne trupy odwiedzą: Dubicze Cerkiewne (27.07), Stary Dwór (28.07), Bielsk Podlaski (29.07), Kleszczele (3.08), Orlę (4.08) i Hajnówkę (5.08).
W pępku świata
- To będzie wyjątkowa edycja festiwalu. Na 10-lecie istnienia zaprosiliśmy naszych przyjaciół, ale i nowe zespoły, które z pewnością docenią widzowie - mówi Agata Rychcik-Skibińska, współorganizatorka Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Wertep. - Tę edycję nazwaliśmy Pępek świata po to, by po pierwsze uczcić ideę wertepowych stron świata ideę zapraszania tu zespołów z różnych zakątków globu, którzy zaprezentują u nas swoje dzieła, ale i swoją wrażliwość związaną z miejsca z którego pochodzą. Pępek świata też dlatego, że przez te dwa tygodnie dla nas Wertep i miejscowości z nim związane są właśnie najważniejszym miejscem na ziemi, gdzie możemy cieszyć się swoim towarzystwem, wspaniałymi przedstawieniami i koncertami oraz przyjacielską atmosferą, z której nasz festiwal jest znany.
Międzynarodowy Festiwal Teatralny Wertep po raz pierwszy wystartował 10 lat temu. Jego organizatorzy - małżeństwo artystów Agata Rychcik-Skibińska i Dariusz Skibiński (wcześniej związanych ze scenami teatrów niezależnych m.in. w Wielkopolsce, Warszawie - na co dzień z A3Teatr) przeprowadzili się na stałe do Policznej, niewielkiej wsi na skraju Puszczy Białowieskiej i właśnie tu postanowili stworzyć festiwal teatralny. Festiwal niezwykły, bo organizatorzy na to polsko-białoruskie pogranicze postanowili przywrócić ideę teatru wędrownego, gdzie trupy teatralne podróżują od miejscowości do miejscowości i występują przed miejscową publicznością.
Repertuar zmienia się w zależności od miejsca, a i sami artyści muszą się dopasować do różnych miejsc, gdzie dane jest im występować - bo może to być amfiteatr w Starym Dworze nad Siemianówką (koło Narewki), ale i boisko przy Domu Kultury czy niezwykły koncert w Starej Synagodze - jak ma to miejsce każdego roku podczas kulminacyjnego momentu festiwalu w Orli.
Co w programie imprezy?
Wśród artystów zaproszonych na tegoroczną imprezę nie zabraknie ulubieńców wertepowej publiczności - po raz kolejny zawita np. duet wybitnych cyrkowców - Loïse Haenni i Oren Schreiber tworzących Circo Pitanga, których akrobatyczne popisy na linach zapierają dech w piersiach nie tylko z powodu trudności wykonywanych ćwiczeń, ale tez dostarczanych wzruszeń.
Po ubiegłorocznym sukcesie korowodu Danse Macabre przygotowanego przez Deborah Hunt z Puerto Rico, ta wspaniała artystka powraca na Podlasie. Tym razem ze swoim spektaklem lalkowym Macunada.
Nie zabraknie także przedstawień dla dzieci i dorosłych. Program jest tak zaplanowany, że najwcześniejsze przedstawienia (dla najmłodszych) zaczynają się już o godz. 13.00, 14.00, a ostatnie (dla dorosłych) nawet o godz. 22.00. W każdym miejscu w przerwach między programami organizatorzy zapraszają na warsztaty, ale i wspólne zabawy.
Portal BiałystokOnline patronuje imprezie.
Program:
X Międzynarodowy Festiwal Teatralny Wertep