Spektakl Teatru Wierszalin do obejrzenia online
Wielkanocne misterium Historyja o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim Teatru Wierszalin można obejrzeć online.
TVP
Misterium wielkanocne Mikołaja z Wilkowiecka we współczesnej wersji Teatru Wierszalin z Supraśla. Historyja o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim to dzieło wydane w Krakowie około roku 1580–1582. W XX wieku sięgali do niego wybitni reżyserzy polskiego teatru m.in. Leon Schiller i Kazimierz Dejmek. Głośną inscenizację przygotował również w latach 90. Piotr Cieplak.
W wersji twórcy Teatru Wierszalin, Piotra Tomaszuka, pasyjną historię opowiada wikary ze współczesnej parafii na podlaskiej wsi, który postanawia wystawić misterium z parafianami. Tak obsadza role, aby wykorzystać realia życia codziennego wykonawców i podobieństwa ich charakterów do odtwarzanych postaci.
- Połączenie przeciwstawnych kategorii estetycznych - wzniosłego i banalnego, religijnej mistyki i rustykalnej prostoty - może stanowić dla widza pewne wyzwanie - mówił Piotr Tomaszuk.
Teatr Wierszalin przedstawia historyczne dzieło, posługując się językiem teatru współczesnego. Dramat został zrealizowany w poetyce teatru śmierci, zdefiniowanej przez Tadeusza Kantora. Odpowiednikiem reżysera - średniowiecznego magistra ludens - staje się Nauczyciel, który wystawia misterium śmierci i zmartwychwstania z pomocą ludzkich figur przypominających szopkowe panopticum. Stają przed nami Strażak, Wdowa, Dziewczyna z walizką, Uciekinier, Urzędnik, Ewanjelista.
Oprócz podstawowego źródła literackiego w realizacji spektaklu zostały wykorzystane mało znane staropolskie pieśni wielkanocne i lamenty, opracowane przez Jacka Hałasa - instrumentalistę i wykonawcę muzyki ludowej. Scenograf Mateusz Kasprzak, tworząc scenografię spektaklu wykorzystał fragmenty malarstwa średniowiecznego i renesansowego autorstwa Giotta, Duccia oraz Hansa Memlinga.
W spektaklu występują: Rafał Gąsowski, Dariusz Matys, Monika Kwiatkowska, Sylwia Nowak, Bartłomiej Olszewski i Piotr Tomaszuk. Premiera odbyła się 20 marca 2016 roku.
Przedstawienie zostało nagrodzone za scenografię na XVI Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej Dwa Teatry w Sopocie w 2016 roku.
Spektakl można obejrzeć na platformie VOD TVP. Znajdziemy go na stronie Teatru Wierszalin: www.wierszalin.pl.
Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl