Spektakl Romans Natalii Sakowicz rusza w Polskę
Program Teatr Polska jest organizowany od 2009 r. przez Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego w Warszawie. W ramach tego programu białostocka artystka - Natalia Sakowicz pokaże swój monodram w aż 6 województwach.
Anna Kulikowska
Prestiżowy program
Program Teatr Polska jest finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Program ten ma na celu ułatwienie dostępu do najlepszych spektakli mieszkańcom i mieszkankom mniejszych miejscowości, gdzie nie funkcjonuje stały instytucjonalny teatr repertuarowy.
Teatr Polska popularyzuje sztukę teatralną oraz działa na rzecz niwelowania barier ekonomicznych w dostępie do teatru. Co roku dziesiątki teatrów instytucjonalnych z całej Polski zgłasza się do tego programu, następnie komisja artystyczna wybiera spośród zgłoszeń najlepsze spektakle i po tym, teatry nawiązują kontakt z partnerami lokalnymi, czyli z ośrodkami czy domami kultury. Następnie są organizowane trasy objazdów spektakli.
Objazd Białostockiego Stowarzyszenia Artystów Lalkarzy ze spektaklem Romans będzie obejmował maksymalną liczbę pokazów, jaka jest przewidziana w regulaminie, czyli zostanie zorganizowanych aż 12 wyjazdów w 12 miejscowościach w 6 województwach.
Partnerami objazdu są Miasto Białystok oraz Akademia Teatralna im. A. Zelwerowicza w Warszawie Filia w Białymstoku.
W województwie podlaskim spektakl zostanie pokazany w Solnikach, Białowieży, Sejnach, Suwałkach. Ponadto pokazy odbędą się także w Krasnymstawie, Chełmie, Zielonkach-Parceli, Ełku, Koninie, Środzie Wielkopolskiej, Krotoszynie i Nowej Soli.
O pustce, osamotnieniu i innych ważnych sprawach
Spektakl Romans jest monodramem lalkowym przeznaczonym dla widzów powyżej 15. roku życia. Natalia Sakowicz – aktorka i reżyserka jest niezależną artystką-lalkarką, wykładowczynią Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie Filii w Białymstoku, członkinią Białostockiego Stowarzyszenia Artystów Lalkarzy.
- Romans miał premierę rok temu. Był prezentowany kilkakrotnie w Białymstoku. Powstał dzięki stypendium Młoda Polska Ministra Kultury i stypendium Marszałka Województwa Podlaskiego. Przedstawienie pod metaforą romantycznej relacji między dwiema bohaterkami opowiada o innych tematach, o tym, dlaczego wchodzimy w toksyczne relacje, mówi także o poczuciu wewnętrznej pustki, osamotnienia, wstydu, o trudnościach związanych z akceptacją swojego ciała oraz o problemie uzależnienia – mówiła Natalia Sakowicz.
W spektaklu wykorzystywane są różne środki wyrazu, zaczerpnięte z teatru dramatycznego, lalek czy tańca współczesnego. Spektakl jest atrakcyjny dla widzów ze względu na treść i formę.
Prezentacjom spektaklu będą towarzyszyć działania edukacyjne w formie rozmowy z widzami po spektaklu lub warsztatów ze świadomości ciała i technik relaksacyjnych.
- Z doświadczenia rozmów z widzami wiemy, że są to bardzo owocne dyskusje. Spektakl jest dość metaforyczny, nieoczywisty i zawsze jest to ciekawe, jak w tej rozmowie dowiadujemy się różnych interpretacji przedstawienia. Spektakl dotyka trudnych i prywatnych tematów i zawsze w trakcie rozmowy jest okazja, by porozmawiać o poczuciu pustki i osamotnienia i dlaczego chcemy oderwać się od szarej rzeczywistości i do czego może to doprowadzić – podkreślała Natalia Sakowicz.
Ważne wsparcie Miasta Białegostoku
- Gdy pani Natalia przyszła do urzędu miejskiego ze swoim projektem, to ustalanie szczegółów nie zajęło nam długo. Decyzja była niemal natychmiastowa. Z dwóch powodów: w 2017 i w 2019 pani Natalia była stypendystką Prezydenta Miasta Białegostoku dla młodych twórców, czyli dostrzegliśmy, że to co robi jest godne uwagi i warte wsparcia. Z drugiej strony, wychodzimy z założenia, że jeśli białostoczanie mają coś fajnego do zaproponowania i pokazania w mieście, regionie czy kraju, to staramy się ich wspierać. Uważamy, że konkretny człowiek, który ma ciekawą propozycję artystyczną, jest najlepszym ambasadorem naszego miasta – mówił Rafał Rudnicki, zastępca prezydenta Białegostoku.
Bernarda Bielenia, wiceprezes Białostockiego Stowarzyszenia Artystów Lalkarzy podkreślała, że artyści mogą zawsze liczyć na wsparcie władz Miasta Białegostoku. Z niezwykłą estymą miejski samorząd podchodzi do teatru lalkowego, z którego Białystok słynie.
- Teatr Polska to jest big deal, zdobycie możliwości prezentowania swojego spektaklu w ramach Teatr Polska jest super i gratulacje Natalii należą się jak złoto. Białostockie Stowarzyszenie Artystów Lalkarzy jest po to, by wspierać ciekawe projekty i ciekawych młodych artystów. Natalia nie powiedziała, że z każdego festiwalu, na który wyjeżdża przywozi nagrodę. Te spektakle, które proponuje są przede wszystkim autorskim, wspaniałym efektem wszystkich zdolności, które Natalia ma i wspaniałe jest to, że w takim spektaklu można skumulować wszystkie wektory, jakie się po drodze zbierało i nie jest to koniec – dodała Bernarda Bielenia.
Harmonogram pokazów:
- 3 września, godz. 18:00 Solniki, Siedlisko Kultury Solniki 44
- 4 września, godz. 19:00 Białowieża, Teatr w Teremiskach
- 22 września, godz. 19:00 Krasnystaw, Krasnostawski Dom Kultury
- 23 września, godz. 19:00 Chełm, Chełmski Dom Kultury
- 7 października, godz. 19:00 Zielonki-Parcela, Dom Kultury Stare Babice
- 9 października, godz. 18:00 Sejny, Ośrodek Pogranicze sztuk, kultur, narodów
- 11 października, godz. 18:00 Suwałki, Suwalski Ośrodek Kultury
- 13 października, godz. 19:00 Ełk, Ełckie Centrum Kultury
- 6 listopada, godz. 18:00 Konin, Centrum Kultury i Sztuki - Dom Kultury Oskard
- 8 listopada, godz. 18:00 Środa Wlkp, Ośrodek Kultury im. Marszałka J. Piłsudskiego
- 10 listopada, godz. 18:00 Krotoszyn, Krotoszyński Ośrodek Kultury
- 12 listopada, godz. 18:00 Nowa Sól, Nowosolski Dom Kultury
Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl