Kultura i Rozrywka

Wróć

Spektakl białostockiego teatru w Indiach

2018-03-26 12:19:53
Polska klasyka w egzotycznym kraju. W Indiach zostanie pokazana Balladyna Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku.
fot. Bartek Warzecha
Artyści z Białegostoku wystąpią na 8. Olimpiadzie Teatralnej organizowanej przez National School of Drama w New Dehli. Jego główną ideą jest przywrócenie znaczenia współczesnego teatru na świecie. Festiwal wspiera wszelkiego rodzaju teatralne eksperymenty, stanowi także platformę wymiany doświadczeń między artystami, przestrzeń spotkań uczniów i mistrzów. Organizatorzy wydarzenia zachęcają do otwartego dialogu bez względu na różnice ideologiczne, językowe i kulturowe.

Białostocki spektakl otrzymał rekomendację Komisji Konkursowej, w skład której wchodzą wybitne osobistości związane z teatrem, uczeni oraz krytycy.

- Choć utwór Juliusza Słowackiego ma prawie 200 lat, podstawowe pytanie w nim zawarte: czy da się zatrzymać machinę zła i żyć uczciwie po osiągnięciu wymarzonego celu, pozostaje jak najbardziej aktualne. Mechanizmy, które rządzą ludzką naturą są niezmienne, co dokładnie ukazała Katarzyna Deszcz - reżyserka Balladyny – mówi Piotr Półtorak, Dyrektor Teatru Dramatycznego. - Cieszymy się, że spektakl został doceniony przez zagranicznych selekcjonerów i niebawem będziemy reprezentować go widzom w Indiach.

Wyjazd białostockiego teatru na festiwal do Indii będzie możliwy dzięki wsparciu Instytutu Adama Mickiewicza, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego oraz Urzędu Miejskiego w Białymstoku. Teatr zaprezentuje Balladynę 3 kwietnia w New Delhi oraz 5 kwietnia w Bombaju.

Podczas wydarzenia aktorzy Węgierki pokażą Balladynę. Premiera spektaklu odbyła się 25 lutego 2017 r. Wyreżyserowała go Katarzyna Deszcz, która odpowiada także za adaptację oraz - wspólnie z Patrykiem Ołdziejewskim - za opracowanie muzyczne. Scenografię przygotował Andrzej Sadowski, który wspólnie z Elżbietą Wysocką stworzył także kostiumy. Autorem wizualizacji jest Krzysztof Kiziewicz.

W sztuce występują Danuta Bach, Justyna Godlewska-Kruczkowska, Arleta Godziszewska, Krystyna Kacprowicz-Sokołowska, Katarzyna Siergiej, Jolanta Skorochodzka, Monika Zaborska, Bernard Bania, Patryk Ołdziejewski, Sławomir Popławski, Piotr Szekowski, Marek Tyszkiewicz i Franciszek Utko oraz gościnnie Andrzej Sadowski i Leszek Żukowski.
Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl