Aktualności

Wróć

Specjalna karetka w centrum miasta pomoże najbardziej potrzebującym

2021-03-12 14:33:06
Na Rynku Kościuszki w okolicy fontanny, białostoczanie znajdujący się w trudnej sytuacji życiowej będą mogli uzyskać pomoc w karetce – Mobilnym Punkcie Pomocy Natychmiastowej – Fundacji Spe Salvi.
Dawid Gromadzki/UM Białystok
Od połowy marca do końca roku, w każdy czwartek

Miasto rozstrzygnęło konkurs na prowadzenie Punktu Pomocy Natychmiastowej dla najbardziej potrzebujących mieszkańców Białegostoku. A komisja konkursowa zarekomendowała udzielenie dotacji w wysokości 30 tys. zł Fundacji Spe Salvi, która od 15 marca do 31 grudnia będzie prowadzić Mobilny Punkt Pomocy Natychmiastowej. W każdy czwartek od godz. 18.00 do 20.00, białostoczanie znajdujący się w trudnej sytuacji życiowej będą mogli uzyskać pomoc w karetce.

Spe Salvi będzie udzielać informacji na temat instytucji pomocowych działających w mieście, wydawać środki ochrony osobistej, materiały opatrunkowe, odzież i produkty żywnościowe. Będzie też udzielać wstępnej pomocy przedmedycznej takiej, jak mierzenie temperatury czy ciśnienia, opatrywanie ran, wstępna diagnoza stanów chorobowych, kierowanie do odpowiedniej placówki medycznej.

Oferta fundacji jest kompleksowa, a lokalizacja punktu gwarantuje łatwy dostęp do świadczeń. Plusem jest też możliwość skorzystania z porad lekarza i dojazdu do osoby potrzebującej w miejscu jej przebywania.

Dotacje od Miasta dla organizacji pozarządowych

Jak podaje Departament Komunikacji Społecznej, Miasto regularnie przyznaje organizacjom pozarządowym dotacje na pomoc potrzebującym. Wspiera Jadłodzielnię (gdzie jest zostawiana i odbierana niezagospodarowana żywność), Polski Komitet Pomocy Społecznej (który przygotowuje i wydaje obiady), Eleos (od września do kwietnia wydaje zupy z wkładkami) i Fundację Rodziny Czarneckich (przed świętami wyda potrzebującym 500 paczek wielkanocnych).

– Chętnie współpracujemy z organizacjami pozarządowymi i mamy zabezpieczone środki finansowe na wspieranie lokalnej pomocy społecznej. Uprawnione podmioty mogą wystąpić do prezydenta miasta z ofertą – na przykład wydawania produktów żywnościowych. Istnieje możliwość zlecenia realizacji takiego zadania. Jak na razie jednak nikt z taką ofertą nie wystąpił – powiedział zastępca prezydenta Białegostoku Zbigniew Nikitorowicz.

Pomoc osobom ubogim, bezdomnym, zagrożonym wykluczeniem społecznym jest realizowana w Białymstoku wielotorowo, zarówno w ramach programów państwowych, unijnych, jak i lokalnych. Pomoc w zakresie dożywiania organizuje Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, który kieruje potrzebujących na posiłki wydawane w placówkach oświatowych i Dziennym Domu Pomocy Społecznej, a także udziela zasiłku celowego.
Paulina Górska
paulina.gorska@bialystokonline.pl