Kultura i Rozrywka

Wróć

Spacerem po białostockich osiedlach

2021-06-15 08:36:01
Przywykliśmy do wycieczek turystycznych, których celem jest pokazanie najbardziej znanych zabytków, obiektów sakralnych, ważnych dla historii danego miasta miejsc. Nadarza się okazja, by odkryć mniej znane zakątki Białegostoku.
Materiały prasowe
Osiedla, blokowiska - z pozoru mało atrakcyjne. To tutaj toczy się codzienne życie, rozgrywają się rodzinne historie. Czy może być coś ciekawego w takich miejscach?

Tak wiele jednak dzieje się tuż obok nas, przed naszą klatką schodową czy furtką posesji. O różnych historiach można opowiadać nawet na obszarze powojennych osiedli mieszkaniowych. Na wędrówkę po białostockich osiedlach zaprasza Ośrodek Wspierania Organizacji Pozarządowych w ramach projektu Moja ulica, moje osiedle, moje miasto.

- Przez dwa najbliższe weekendy proponujemy pięć spacerów. Zaczynamy od osiedla Tysiąclecia. Później przeniesiemy się na Antoniuk i TBS-y, a wędrówkę zakończymy na Białostoczku i osiedlu Piasta - mówi Andrzej Kłopotowski, twórca Osiedlownika realizowanego w ramach stypendium artystycznego prezydenta miasta Białegostoku, który poprowadzi spacery.

Spacery będą okazją do poznania początków osiedli w kształcie, w jakim je znamy dziś. A osiedle Tysiąclecia np. było pierwszym zrealizowanym kompleksowo osiedlem mieszkaniowym na terenie Białegostoku. Na Piasta powstał pierwszy w regionie blok w technologii wielkiej płyty. Białostoczek łączy zabudowę wielorodzinną z jednorodzinną. Antoniuk miał zaspokajać potrzeby mieszkaniowe pracowników Fast. Z kolei TBS-y to już współczesna realizacja z dobrą urbanistyką i architekturą pokazującą trendy ostatnich dekad.

Na trasach nie zabraknie najciekawszych miejsc na osiedlach oraz tych, które stały się kultowe. Przybliżone zostaną obiekty sakralne - kościoły, cerkiew czy meczet - oraz najciekawsze realizacje streetartowe. Będzie można odkryć też dawne ulice, które - choć nie ma ich na planach miasta - wciąż istnieją w przestrzeni osiedli.

- Na pierwszy rzut oka miejsca te zdają się być zupełnie anonimowe. Ale jeśli zaczniemy kopać w ich historii, dotrzemy do naprawdę ciekawych faktów. I tak na TBS-ach cofniemy się aż do wieku XVI, kiedy to istniała tu unicka świątynia św. Jana Teologa. Wędrówka na Antoniuk i Białostoczek będzie wyprawą do czasów Jana Klemensa Branickiego. Z kolei na Piasta przeniesiemy się na pogranicze Korony i Litwy - dodaje Kłopotowski.

TERMINY SPACERÓW I MIEJSCA ZBIÓREK
Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl