Sondażowe wyniki wyborów. Duda wygrywa
O godz. 21.00 zamknięto lokale wyborcze w całej Polsce. Według sondażowych wyników wyborów najwięcej głosów zdobył Andrzej Duda.
Grzegorz Chuczun
Jak wynika z sondażu IPSOS, pierwsza tura wyborów prezydenckich zakończyła się nieoczekiwanym zwycięstwem kandydata Prawa i Sprawiedliwości. Andrzej Duda zdobył 34,8% głosów. Prowadzący we wcześniejszych sondażach obecny prezydent Bronisław Komorowski uzyskał 32,2% poparcia.
Co piąty wyborca poparł Pawła Kukiza. Muzyk, którego start w wyborach początkowo traktowano jako ciekawostkę, zdobył aż 20,3% głosów. Kolejni kandydaci to: Janusz Korwin-Mikke (4,4%), Magdalena Ogórek (2,4%), Adam Jarubas (1,6%), Janusz Palikot (1,5%), Grzegorz Braun (1,1%), Marian Kowalski (0,8%), Jacek Wilk (0,6%) i Paweł Tanajno (0,3%).
Żaden z kandydatów nie zdobył ponad połowy głosów. Oznacza to, że potrzebna będzie II tura wyborów. Głosowanie odbędzie się za 2 tygodnie - 24 maja.
Kto na kogo głosował
Aż 41% wyborców w wieku 18-29 lat poparło Pawła Kukiza. 30-latkowie najczęściej głosowali na Bronisława Komorowskiego. Osoby w wieku 40-49 i ponad 60-letnie rozłożyły głosy niemal po równo pomiędzy kandydatów popieranych przez PiS i PO. Na Andrzeja Dudę głosowało najwięcej osób z przedziału wiekowego 50-59 lat.
Kandydat PiS był najpopularniejszy wśród wyborców z wykształceniem podstawowym i gimnazjalnym, zawodowym oraz średnim. Jednak wraz z wykształceniem wyborców topniała jego przewaga nad Bronisławem Komorowskim. Osoby z wyższym wykształceniem najczęściej popierały urzędującego prezydenta. Największa niespodzianka tych wyborów - Paweł Kukiz chętniej był skreślany przez osoby ze średnim i wyższym wykształceniem.
Na Dudę głosowali najczęściej mieszkańcy wsi, a na Komorowskiego miasta każdej wielkości.
Frekwencja
Wg sondażu frekwencja sięgnęła 49,4%. W pierwszej turze głosowania w poprzednich wyborach prezydenckich wynosiła: w 1990 r. - 60,6%, w 1995 r. - 64,7%, w 2000 r. - 61,1%, w 2005 r. - 49,7%, w 2010 r. - 54,9%.
Pierwsze wyniki podano na podstawie badania IPSOS wykonanego na zlecenie TVP, TVN24 i Polsat News. Dane z exit poll (przepytywanie osób wychodzących z lokali wyborczych) są danymi sondażowymi. Oficjalne wyniki będą podane po przeliczeniu kart do głosowania z lokali wyborczych. Pierwsze oficjalne, cząstkowe wyniki będą znane w nocy z niedzieli na poniedziałek. Pełnych należy spodziewać się w poniedziałek po południu lub we wtorek. Sondaże exit poll są obarczone marginesem błędu, jednak zwykle nie przekracza on 2%.
Wyniki late poll
Według sondażu late poll (prognozy wyników powstające po zamknięciu lokali wyborczych na podstawie obwieszczeń z losowo wybranych komisji) przygotowanego przez IPSOS dla TVP, TVN24 i Polsat News różnica między kandydatami, którzy przeszli o II tury jest mniejsza. Na Andrzeja Dudę zagłosowało 34,5% wyborców, a na Bronisława Komorowskiego 33,1%.
Paweł Kukiz uzyskał 20,5%, Janusz Korwin-Mikke - 3,5%, Magdalena Ogórek - 2,4%, Adam Jarubas - 1,6%, Janusz Palikot - 1,6%, Grzegorz Braun - 1,1%, Marian Kowalski - 0,8%, Jacek Wilk - 0,6%, a Paweł Tanajno - 0,3%.
Do godz. 7.30 w poniedziałek Państwowa Komisja Wyborcza wciąż nie podała oficjalnych, cząstkowych wyników.
Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl