Smog nie odpuszcza. Białostoczanie składają mniej wniosków o wymianę kopciuchów
Od lipca do września mieszkańcy Białegostoku złożyli 87 wniosków na wymianę tzw. kopciuchów. W porównaniu do innych polskich gmin, nasze województwo plasuje się na końcowych miejscach.
Pixabay
Polski Alarm Smogowy (PAS) wraz z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) przekazali najnowsze informacje dotyczące liczby składanych wniosków na wymianę źródła ciepła i termomodernizację w programie Czyste Powietrze w 2477 gminach w Polsce. Najnowsze dane obejmują III kwartał 2021 r.
Zwycięzcą trzeciej edycji rankingu została śląska gmina Godów, której mieszkańcy złożyli 262 wnioski do programu na łączną liczbę budynków jednorodzinnych wynoszącą 3721. Drugą pozycję zajęła gmina Czerwionka-Leszczyny, trzecią Jejkowice. Aż siedemnaście pierwszych miejsc zestawienia zajmują gminy z woj. śląskiego. Najmniejsze zaangażowanie widać wśród gmin z Podkarpacia i z województw: opolskiego, łódzkiego, lubuskiego.
- Tylko wspólne działania administracji rządowej i samorządowej na rzecz poprawy jakości powietrza przyniosą oczekiwane rezultaty. Tym bardziej cieszy nas duża aktywność gmin w ramach programu Czyste Powietrze, szczególnie w regionach, gdzie problem smogu jest największy – podkreśla minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
Miasto Białystok w najnowszym rankingu zajęło 1965. miejsce. Liczba złożonych wniosków w okresie od lipca do września wyniosła 87. Przypominamy, miasto złożyło w II kwartale 101 wniosków, a w rankingu uplasował się wówczas na 1573. miejscu. Z kolei w I kwartale Białystok w kraju zajął 1824. miejsce składając 58 wniosków.
Jeżeli chodzi o pierwsze 100 miejsc najaktywniejszych gmin rankingu w III kwartale z województwa podlaskiego znalazły się tylko Sejny, które zajęły 64. miejsce, a złożyły 15 wniosków.
Warto podkreślić, że o pozycji gminy w rankingu decyduje wskaźnik, którego wartość wyznacza liczba wniosków złożonych z terenu danej gminy na 1000 budynków jednorodzinnych.
Jak informuje PAS, opublikowany ranking będzie brany pod uwagę przy pierwszym, rocznym podsumowaniu. Przypominamy, że ranking obejmuje okres od 1 kwietnia 2021 r. do 31 marca 2022 r. dzięki któremu poznamy najaktywniejsze gminy w programie Czyste Powietrze, dla których NFOŚiGW przewidział bonusy finansowe o łącznej wartości 16 mln zł.
Program Czyste Powietrze skierowany jest do właścicieli lub współwłaścicieli jednorodzinnych budynków mieszkalnych, lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą. Mogą oni otrzymać dofinansowanie w kwocie 30-37 tys. zł, które przeznaczone jest na wymianę starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe na nowoczesne źródła ciepła spełniające najwyższe normy, oraz przeprowadzenia niezbędnych prac termomodernizacyjnych budynku.
Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl