Śluby w czasach pandemii: transmisje, liczba gości i reżim sanitarny
Urząd Stanu Cywilnego w Gdyni proponuje młodym parom bezpłatną transmisję online ze ślubu. Za streaming nie trzeba płacić. A jak jest w naszym regionie? Przekonajmy się!
Śluby w dobie koronawirusa. Jedni je przekładają, inni decydują się na nie mimo pandemii. Jak to wygląda w Podlaskiem?
Białystok - transmisja we własnym zakresie
W Białymstoku, w 2020 r., zawarto 1128 ślubów, w tym 524 cywilnych i 604 konkordatowych. Śluby odbywają się standardowo w czwartki, piątki oraz soboty (poza świętami). Obecnie podczas ceremonii na sali może przebywać 6 osób, w tym kierownik USC.
- Urząd Stanu Cywilnego w Białymstoku nie proponuje transmisji online ze ślubu, natomiast jeżeli państwo młodzi mają takie życzenie, mogą we własnym zakresie przeprowadzić transmisję - mówi Mieczysław Mejsak kierownik miejscowego USC.
Łomża bez szampana
Transmisji online ze ślubu nie proponuje również Urząd Stanu Cywilnego w Łomży. Tu także jeżeli małżonkowie chcą, mogą zorganizować transmisję na własną rękę. Oczywiście wszystko odbywa się w maseczkach i po dezynfekcji rąk.
- Oprócz małżonków i świadków w uroczystości mogą jeszcze uczestniczyć maksymalnie 2 osoby. Zrezygnowano także z symbolicznego poczęstunku szampanem - wskazuje Łukasz Czech z biura prasowego łomżyńskiego ratusza.
W ubiegłym roku w Łomży miało miejsce 109 ślubów cywilnych (w tym 3 poza urzędem) oraz zarejestrowano 182 śluby wyznaniowe (konkordatowe).
Suwałki: maksymalnie 8 osób na uroczystości
- Urząd Stanu Cywilnego w Suwałkach udzielał ślubów cywilnych, w których składanie przysięgi było transmitowane online. Pary, które zdecydowały się na transmisję, robiły to we własnym zakresie na własnym sprzęcie. Jeżeli para młoda decyduje się na transmisję online na własnym sprzęcie, nie ma potrzeby zgłaszania tego wcześniej do USC. Obecna sytuacja spowodowała, że śluby wyglądają inaczej niż zwykle. Nie ma możliwości zaproszenia dowolnej liczby gości na uroczystość. Transmisje online dają możliwość wzięcia udziału w ceremonii przez wszystkie osoby ważne dla pary młodej - tłumaczy Magdalena Puczyłowska z suwalskiego USC.
W Suwałkach ślub może zgromadzić maksymalnie 8 osób. W 2020 r. zawarto tu 312 ślubów. 115 z nich zawarto przed kierownikiem USC, a 197 przed osobą duchowną.
Wasilków: USC pozytywnie nastawiony
- USC nie proponuje transmisji ze ślubu. Nie było takiego życzenia ze strony młodej pary. W przypadku takiej sytuacji urząd przychyli się pozytywnie do takiej prośby - podkreśla z kolei Jolanta Hajduczenia, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Wasilkowie.
W minionym roku, w Wasilkowie zawarto 22 śluby cywilne i 86 ślubów konkordatowych.
Augustów: remont i mała sala
A jak to wygląda w Augustowie? W miejscowym USC udzielane są śluby z możliwością transmisji, ale wyłącznie na własnym sprzęcie i we własnym zakresie.
- W ceremonii zawarcia ślubu cywilnego może wziąć udział 5 osób, nie licząc kierownika USC. Na czas remontu tutejszy urząd został przeniesiony do nowej siedziby, w której sala ślubów jest mała i dlatego przy większej ilości osób nie dałoby się zachować dystansu społecznego - wyjaśnia Jolanta Maria Komor, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Augustowie.
W roku 2020 w augustowskim USC udzielono 52 ślubów cywilnych i sporządzono 113 aktów małżeństw ślubów konkordatowych.
Grajewo: fotograf i kamerzysta mogą być
- Nie ma transmisji online ze ślubów. W ceremonii ślubnej uczestniczą nowożeńcy i świadkowie, w indywidualnych przypadkach, za zgodą burmistrza miasta, np. fotograf, kamerzysta - mówi Katarzyna Jaczyńska, Kierownik USC w Grajewie.
W roku 2020 w Grajewie udzielono 40 ślubów cywilnych i sporządzono 52 małżeństwa wyznaniowe.
Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl