Słońce upierze brudne ubrania
Czy pralka, proszki do prania i suszarki staną się niebawem przeżytkami? Serwis PAP Nauka w Polsce podaje, że chińscy naukowcy stworzyli tkaninę, która pod wpływem słońca sama się czyści z plam i bakterii.
sxc.hu
Jak tłumaczą Mingce Long z chińskiego Hubei University for Nationalities w Enshi i Deyong Wu z Shanghai Jiao Tong University, pranie słońcem jest możliwe dzięki pokryciu bawełny dwutlenkiem tytanu. Ta biała substancja jest często stosowana w białych farbach, żywności, preparatach przeciwsłonecznych i innych. Poddany działaniu różnych rodzajów światła dwutlenek tytanu sprawia, że cząsteczki zanieczyszczeń rozkładają się. Za sprawą światła związek ten staje się również zabójczy dla mikroorganizmów. Obecnie jest stosowany w samoczyszczących szybach okiennych, kafelkach do kuchni i łazienek czy bezwonnych skarpetkach.
By samoczyszcząca tkanina powstała potrzebne są także promienie UV. W związku z tym Chińczycy postanowili rzecz uprościć i rozpoczęli prace nad nowym rodzajem włókna, które czyściłoby się po wywieszeniu na zwykłe słońce. Jak poinformowali na łamach Applied Materials and Interfaces, z tkaniny pokrytej nanocząsteczkami z dwutlenku tytanu i azotu wystawionej na słońce same znikają pomarańczowe plamy z rdzy. Przekonują także, że tradycyjne pranie i suszenie nie pozbawi materiału jego niezwykłych właściwości.
za: PAP - Nauka w Polsce
MAG