Skolimowski Fest - filmowy dialog z kompleksem polskim
Jest przedstawicielem nowej fali w polskim kinie, reżyserem otwarcie polemizującym z Polską Szkoła Filmową. Sam często występuje w swoich filmach, a jego bohater jest bardziej nomadem niż outsiderem. Bez martyrologii i idealizowania pokazuje w Rysopisie obraz swojego pokolenia bez doświadczenia. W dniach 25 - 27 stycznia w Kopiluwaku odbędzie się przegląd filmów Jerzego Skolimowskiego.
Jest twórcą oryginalnym i wszechstronnym. Karierę zaczął od scenariusza do filmu Niewinni czarodzieje Andrzeja Wajdy. Zachęta wielkiego reżysera sprawiły, że Skolimowski zaczął naukę w Łódzkiej Szkole Filmowej. Tam razem z Romanem Polańskim napisali scenariusz do jego słynnego filmu Nóż w wodzie. Pierwsze dzieła Skolimowskiego dotyczyły spraw polskich. Opisywały konflikty pomiędzy pokoleniem powojennym i przedwojennym. Na zachodnim rynku filmowym artysta zaistniał dzięki obrazowi Le Depart, za który otrzymał nagrodę Złotego Niedźwiedzia na Festiwalu w Berlinie. Uważany jest za reżysera ambitnego i utalentowanego jednakże filmów jego nie można nazwać przebojami ekranowymi.
Podczas Skolimowski Fest zostaną pokazane filmy: Rysopis, Bariera, Walkower i Ręce do góry. Opisy filmów i godziny projekcji na stronie:
Skolimowski Fest.
MAG