- Wystawę Pisarze tworzą fotografie będące zapisem spotkań fotografika z wybitnymi przedstawicielami środowiska literatów. Wśród nich można zobaczyć zdjęcia przedstawiające: Jarosława Iwaszkiewicza, Stanisława Tyma, Melchiora Wańkowicza, Sławomira Mrożka, Tadeusza Różewicza, Leopolda Tyrmanda, Gustawa Herlinga Grudzińskiego, Zbigniewa Herberta, Wisławy Szymborskiej i Czesława Miłosza. Artysta podobnie jak Alfons Karny, nie portretował osób, które nie cieszyły się jego uznaniem. Tworząc portrety subiektywne, uwzględniając specyfikę swojego warsztatu, udało mu się zbudować portret psychologiczny i wydobyć prawdę o portretowanej osobie zawartą w rysach, mimice i spojrzeniu - pisze Ryszard Saciuk, komisarz wystawy Krzysztofa Gierałtowskiego.
Artysta fotografik Krzysztof Gierałtowski, autor wystawy Pisarze, jest twórcą niezależnym. Jego portrety subiektywne przedstawiają twórców polskiej kultury, nauki i ludzi polityki. W 1970 r. sfotografował wybitnego matematyka Dionizego Steinhausa i tak powstało pierwsze dzieło, które artysta określił jako portret profesjonalny.
Krzysztof Gierałtowski należy do najwybitniejszy polskich fotografików. Kolekcje swoich dzieł prezentował na ekspozycjach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Jego prace znajdują się m.in. w zbiorach Muzeum Sztuki Nowoczesnej w San Francisco, Bibliotece Kongresu w Waszyngtonie, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Paryżu, Muzeum Sztuki i Rzemiosła w Hamburgu oraz Museum Ludwig w Kolonii.
Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek (7.02) o godz. 18.00 w Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego.
Zobacz też:
Wernisaż wystawy Krzysztof Gierałtowskiego