Zdrowie

Wróć

Sezon infekcyjny w pełni. Na Podlasiu coraz więcej chorych

2015-11-02 00:00:00
Od początku września do chwili obecnej na Podlasiu z objawami grypy do lekarzy trafiło ponad 10 tys. osób.
pixabay.com
Przez około 2 miesiące w województwie podlaskim na grypę bądź choroby grypopodobne zachorowały łącznie 10422 osoby, z czego 168 wymagało hospitalizacji. Dlatego eksperci Ogólnopolskiego Programu Grypy apelują, by nie lekceważyć jej objawów – szczególnie, że grypa może nieść ze sobą groźne powikłania. Warto więc zaszczepić się przed tą chorobą.

Wiele osób myli grypę z przeziębieniem. Dlatego specjaliści są zgodni co do tego, że wszystkie niepokojące objawy powinny być konsultowane z lekarzem. Warto też wiedzieć, iż na grypę są narażone przede wszystkim osoby przewlekle leczące się z powodu chorób układu oddechowego, sercowo- naczyniowego, cukrzycy, a także starsi i dzieci.

- Wiele osób nie umie odróżnić przeziębienia od groźnego dla organizmu wirusa grypy. Pacjenci próbują leczyć się domowymi sposobami bądź lekami dostępnymi w aptekach bez recepty. Bardzo często jest to bezskuteczne i choroba nie ustępuje. Dopiero wtedy pacjent idzie do lekarza, traktując to jako ostateczność. Przedłużająca się choroba może prowadzić do groźnych powikłań pogrypowych, które mogą mieć poważne konsekwencje dla zdrowia, a niekiedy życia – informuje prof. Adam Antczak, przewodniczący Rady Naukowej Instytutu Oświaty Zdrowotnej Fundacji Haliny Osińskiej.

Najpopularniejsze objawy grypy to: wysoka gorączka, złe samopoczucie oraz bóle mięśni i głowy. Charakterystyczną cechą tej choroby jest to, że atakuje nagle. Rzadko też towarzyszy jej katar oraz suchy i męczący kaszel.

Najlepszą metodą, by uniknąć zachorowania na grypę, jest zaszczepienie się przeciw tej chorobie. Koszt szczepionki to około 30-35 zł. Jej skuteczność sięga od 70 do 89%.
Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl