Seniorzy chcą na Politechnikę Białostocką
Uniwersytet Trzeciego Wieku podpisał porozumienie o współpracy z największą uczelnią techniczną w regionie. Teraz białostoccy seniorzy będą mogli korzystać z wielu wykładów i innych propozycji uczelni.
Justyna Fiedoruk
- Jest nam niezmiernie miło, że Uniwersytet Trzeciego Wieku zechciał reaktywować podpisanie umowy, która już wcześniej była podpisywana, jednak nie wiemy dokładnie, jakie są jej losy, więc w dniu dzisiejszym ją reaktywujemy. Wpisujemy się w misję rozwoju uczelni w ramach programu Uczenie się przez całe życie - mówi Grażyna Łaska, prorektor ds. studenckich i dydaktyki.
W ramach umowy Politechnika Białostocka proponuje seniorom pomoc merytoryczno-naukową, udostępnia im wykwalifikowaną kadrę do realizacji wszystkich form zajęć dydaktycznych. Uniwersytet Trzeciego Wieku będzie mógł też korzystać z zasobów bibliotecznych i dydaktycznych oraz sal wykładowych i nie tylko. Osoby starsze będą również miały możliwość uczestniczenia w wielu uroczystościach, konferencjach i imprezach otwartych, które będą odbywały się na uczelni.
- Zawsze bardzo sobie cenię u ludzi w każdym wieku chęć rozwijania się i nauczenia czegoś nowego. Bardzo chętnie współpracujemy z organizacjami, które nie są już statutowo związane z nauką, ale mają ogromną chęć dowiedzenia się czegokolwiek – informuje Lech Dzienis, rektor PB.
Ludzie starsi wciąż chcą się kształcić
Ze współpracy najbardziej cieszą się członkowie Uniwersytetu Trzeciego Wieku, którzy, jak sami przyznają, chcą się uczyć przez całe życie i teraz stanie się to jeszcze łatwiejsze.
- Bardzo chętnie będziemy korzystali ze wszystkich ofert Politechniki – i wykładów, i laboratoriów, i wielu innych rzeczy – mówi Krystyna Szner, prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku. - Interesuje nas każdy wydział i każde warsztaty. Jesteśmy bardzo otwarci – dodaje.
Uniwersytet dla seniorów działa już od 22 lat, jego członkowie, mimo wieku, są bardzo aktywni. Co dwa tygodnie odbywają się tam wykłady obligatoryjne z bardzo różnych dziedzin, członkowie odwiedzają muzea, gdzie też organizowane są spotkania.
- Mamy aż 30 różnych sekcji, w każdej z nich jest naprawdę dużo osób, ponieważ w sumie mamy prawie 600 słuchaczy. To jest największa grupa seniorów w Białymstoku, z czego jesteśmy bardzo dumni. Wszystko robimy z pasją, nie dlatego, że musimy to zrobić, ale dlatego, że chcemy – dodaje Szner.
Najstarsza słuchaczka Uniwersytetu Trzeciego Wieku skończyła w tym roku 93 lata.
- Mamy członków w wieku 50+, z reguły są to renciści. Wiele osób to są jednak osoby po 80. roku życia – informuje wiceprezes UTW Helena Kurza.
Białostoccy seniorzy chętnie występują przy różnych okazjach, pojawiają się też m.in. w domach pomocy społecznej. Ponad połowa słuchaczy UTW to osoby z wyższym wykształceniem.
Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl