Sejmowa podkomisja w Białymstoku. Jak wykorzystujemy środki unijne?
Władze miasta i województwa miały okazję do pochwalenia się wykorzystaniem środków unijnych przed członkami sejmowej podkomisji stałej ds. do wykorzystania pieniędzy pochodzących z Unii Europejskiej.
Dawid Gromadzki/ UM Białystok
W poniedziałek (8 lipca) na stadionie miejskim w Białymstoku odbyło się spotkanie wizytujących nasze województwo członków sejmowej podkomisji stałej ds. wykorzystania środków pochodzących z Unii Europejskiej z przedstawicielami władz samorządowych, w tym stolicy województwa oraz zarządu województwa. Oprócz Białegostoku wizytujący odwiedzą też Augustów i Suwałki.
Wielkie inwestycje dzięki UE
Podczas spotkania na stadionie miejskim zostały zaprezentowane walory Białegostoku i projekty zrealizowane przy współfinansowaniu ze środków Unii Europejskiej. W briefingu wzięli udział członkowie delegacji: podsekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju minister Małgorzata Zielińska, przewodniczący podkomisji poseł Lech Kołakowski, poseł Kazimierz Gołojuch i poseł Krzysztof Truskolaski. Z wizytującymi spotkał się prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, miasto reprezentowali też przewodniczący rady miasta Łukasz Prokorym i zastępca przewodniczącego Katarzyna Kisielewska-Martyniuk.
– Wizyta członków sejmowej podkomisji to świetna okazja do pochwalenia się projektami, których realizacja byłaby utrudniona lub niemożliwa bez finansowego wsparcia z Unii Europejskiej. Dzięki wykorzystaniu 2 miliardów unijnych środków w ciągu minionych 14 lat nasze miasto bardzo się zmieniło, zyskało nowe oblicze – powiedział Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku.
Wśród kluczowych przedsięwzięć współfinansowanych przez Unię Europejską, realizowanych w naszym mieście, można wymienić m.in. trzyetapowy projekt Poprawa jakości funkcjonowania systemu transportu publicznego miasta Białystok, przebudowę ul. gen. Kleeberga i ul. gen. Maczka, budowę stadionu piłkarskiego z zapleczem treningowym, budowę Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego, budowę intermodalnego węzła komunikacyjnego czy uzbrojenie terenów inwestycyjnych oraz projekt zintegrowanego systemu gospodarki odpadami dla aglomeracji białostockiej.
Województwo przyśpiesza
Marszałek Artur Kosicki poinformował z kolei, że do tej pory w ramach RPO zostało ogłoszonych 466 konkursów i 67 naborów pozakonkursowych. W ich ramach zgłoszono 4037 wniosków o dofinansowanie (poprawnych formalnie). Zostały też podpisane 1654 umowy, których wartość to ponad 5 mld zł, a unijne dofinansowanie wyniosło - 3,4 mld zł.
- Już w czerwcu wykonaliśmy tzw. zasadę n+3, przyspieszyliśmy też, jeśli chodzi o certyfikację środków i dążymy do tego, aby ten wynik był coraz lepszy – mówił podczas posiedzenia marszałek Kosicki.
Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl