Sejm przyjął ustawę o innowacyjności
Ustawa o wspieraniu innowacyjności (projekt przedstawiony przez Bronisława Komorowskiego) została przyjęta przez Sejm. Dzięki niej zniesione zostaną różnego rodzaju bariery dotyczące nauki i przedsiębiorstw.
Wikipedia
Z nowego prawa cieszy się minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Lena Kolarska-Bobińska, która uważa, że dzięki ustawie będziemy w stanie dogonić europejską elitę.
Co wprowadza nowa ustawa? Przede wszystkim umożliwia zaliczenie kosztów działalności badawczo-rozwojowej do kosztów uzyskania przychodów w podatkach dochodowych. Tyczy się to także prac rozwojowych i badań naukowych (bez względu na ich wynik). Nowe prawo znosi też opodatkowanie wkładu własności intelektualnej oraz przemysłowej.
Uproszczone zostaną zasady zarządzania majątkiem posiadanym przez przez uczelnie, instytuty badawcze i instytuty Polskiej Akademii Nauk. Nie będzie teraz trzeba za każdym razem otrzymywać zgody Ministra Skarbu Państwa np. na zakup czy sprzedaż elementów tego majątku.
Nowe przepisy idą w parze z planem umiędzynarodowienia szkolnictwa wyższego. Cudzoziemcy, którzy będą się u nas kształcić, nie będą musieli mieć pozwolenia na pracę – to z pewnością zachęci ich do studiowania w Polsce. Uczelnie będą też miały możliwość zatrudnienia na stanowisku profesora (nadzwyczajnego lub wizytującego) osób, które mają stopień doktora i dwuletni staż naukowy bądź wyróżniają się dorobkiem naukowym. To pozwoli na przyjmowanie do pracy młodych naukowców.
Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl