Sędziowie dali przykład
Na trzy tygodnie przed rozpoczęciem sezonu ligowego sędziowie Wydziału Sędziowskiego Polskiego Związku Futbolu Amerykańskiego (WS PZFA) oficjalnie rozpoczęli akcję Rzuć Flagę Białaczce. Podczas przedsezonowego szkolenia dołączyli oni do bazy potencjalnych dawców szpiku, prowadzonej przez współpartnera w akcji, Fundacji DKMS Polska.
Marcowe szkolenie było obowiązkowym elementem przygotowań arbitrów do nadchodzącego sezonu i choć akurat oddawanie materiału genetycznego do banku dawców obowiązkowe nie było, sędziowie gremialnie uznali, że najlepiej przekonać innych do tej szczytnej idei, dając przykład samemu.
- Gdy usłyszałem o pomyśle akcji, nie byłem pewien jak to wszystko ma wyglądać i wahałem się, czy wziąć w niej udział. Wizyta na stronie DKMS błyskawicznie rozwiała moje obawy. Nie ma się czego obawiać, dołączenie do banku zajmuje kilka chwil i nie boli, a nasze drobne poświęcenie dla kogoś może oznaczać szansę na życie - powiedział Mikołaj Burzec z Leszna, sędzia od 2009 roku.
- To, co teraz robimy, to tylko mały krok, ale wierzę, że w perspektywie nadchodzącego sezonu wywoła efekt domina i bank potencjalnych dawców szpiku wzbogaci się o bardzo wiele osób, nie tylko związanych z futbolem amerykańskim - dodał jeden z dwóch Amerykanów w WS PZFA, mieszkający w Łodzi Shawn Sombati, nestor wśród ligowych arbitrów, sędziujący różne dyscypliny od 1994 roku.
Akcji przyglądał się z zainteresowaniem Keith Wickham, jeden z czołowych europejskich sędzia, zaproszony przez WS PZFA do przeprowadzenia serii wykładów.
- Niesamowite wrażenie zrobił na mnie fakt, jak bardzo polscy sędziowie lgną nie tylko do wiedzy, ale też do pomocy drugiemu człowiekowi. Z prezentacji dowiedziałem się, że białaczka nie musi być śmiertelna, jeśli na czas zostanie znaleziony dawca, tym bardziej więc każdy pomysł na rozszerzenie tej ciągle małej grupy jest godzien wielkich braw - mówił po zakończeniu szkolenia.
Tomasz Oćwieja, który z ramienia Fundacji DKMS Polska rejestrował sędziów podczas szkolenia, był pod wrażeniem zainteresowania i odzewu, z jakim wśród uczestników szkolenia spotkała się akcja.
- Nie wystarczyła moja krótka prezentacja na temat białaczki i oddawania szpiku, po niej bowiem padło jeszcze wiele szczegółowych pytań,dotyczących nie tylko samej donacji, ale też np. szans na znalezienie genetycznego bliźniaka, czy też na wyleczenie biorcy po transplantacji szpiku. Widać było, że ci ludzie wiedzą co robią i naprawdę bardzo chcą pomóc - ocenił.
Na kolejne działania działania, związane z akcją Rzuć Flagę Białaczce przyjdzie pora już niebawem, podczas meczów rozpoczynających się 2. kwietnia rozgrywek Polskiej Ligi Futbolu Amerykańskiego.
Informacje nt. akcji będzie można usłyszeć na boiskach PLFA, zaś podczas najciekawiej zapowiadających się meczów wszyscy zainteresowani będą mogli dołączyć do banku dawców szpiku. A już teraz wszystkich, którym w związku z tym nasuwają się jakiekolwiek pytania, zapraszamy na stronę http://www.rzucflage.pl/. Tam też można znaleźć więcej zdjęć, również w dużej rozdzielczości, z rejestracji podczas szkolenia sędziowskiego.
C.M.