Ściągają matmę. Liczą na spryt, nie wiedzę
Podczas zeszłorocznej matury spośród 344 tysięcy abiturientów, tylko 750 złapano na ściąganiu - podaje Centralna Komisja Egzaminacyjna. Ponad połowa z nich oszukiwała podczas egzaminu z matematyki, co czyni ją najczęściej ściąganym przedmiotem na egzaminie dojrzałości.
sxc.hu
Na portalu aukcyjnym Allegro.pl na kilka tygodni przed egzaminami, pojawiają się ogłoszenia, które oferują wypożyczenie na pewien czas zestawu profesjonalnych mikrosłuchawek rodem w filmów o przygodach Jamesa Bonda. Uczniowie coraz chętniej korzystają również z faktu, iż coraz więcej telefonów to tak naprawdę minikomputery z łatwym dostępem do internetu i możliwością odtwarzania plików mp3. W sieci nie brakuje także stron-poradników jak skutecznie ściągać, a na forach z łatwością można znaleźć tematy dotyczące metod.
W jednej z anonimowych ankiet internetowych na pytanie: Czy ściągałeś/aś na kartkówce, sprawdzianie?, twierdząco odpowiada 93% respondentów. W innej wyniki są podobne z tym, że 65% ankietowych odpowiedziało: tak, wielokrotnie, a 26%: tak, czasami. Co ważne w grupie wiekowej, która maturę ma jeszcze przed sobą czyli gimnazjum i liceum, do ściągania przyznaje się ponad 80% uczniów. Dla blisko 60% młodych ludzi ściąganie jest synonimem zaradności i z tego powodu nie mają żadnych wyrzutów sumienia (66%). Ankieta potwierdziła teorie o wysokiej skuteczności uczniów w ściąganiu. Ponad 50% nie zostało nigdy przyłapanym, a 36% tylko raz. Co ciekawe, na pytanie: ?Czy gdyby za ściąganie groziłoby wyrzucenie ze szkoły, ściągałbyś/ałabyś dalej?, negatywnie odpowiedziało ponad 55% ankietowanych. Badania, a także dane Centralnej Komisji Edukacyjnej potwierdziły, iż przedmiotem na, którym maturzyści najczęściej ściągają jest matematyka.
- Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele. Jednymi z nich są niepewność i chęć dodania sobie pewności, które wynikają z niezrozumienia zagadnień, bądź uczenia się na ostatnią chwilę - mówi Piotr Tomczak z firmy Casio, były nauczyciel. Dlatego warto skorzystać z kursów w rodzaju Darmowych Korepetycji Matematycznych, bądź bezpłatnej aplikacji na Facebooku Dziś Matura - dodaje Tomczak.
Jeśli chodzi o konsekwencje ściągania na maturze w Polsce, to abiturient ma automatycznie unieważniany egzamin, podczas którego oszukiwał. Traci także możliwość poprawki w sierpniu i musi czekać rok na kolejną szansę, jednak wyniki z innych przedmiotów nie są anulowane. Dla porównania we Francji uczeń załapany na ściąganiu podczas egzaminu dojrzałości, nie może przystąpić do niego ponownie przez następne dwa lata. W Stanach Zjednoczonych, osoba złapana na ściąganiu zostaje zawieszona w prawach ucznia, w przypadku uczelni wyższych - natychmiast skreślona z listy studentów.
Co zatem zrobić by ściąganie w naszym kraju przestało być tak powszechne i akceptowalne? Zdaniem wielu ekspertów w pierwszej kolejności należy wprowadzić zmiany w systemie nauczania, tak by uczeń zaczął naprawdę myśleć, analizować.
- Na niedawno zakończonej XXI Krajowej Konferencji Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki, udowadnialiśmy, że pamięciowe opanowanie materiału to zła droga w szkolnictwie. Tym co naszym zdaniem jest kluczem do sukcesu, to kreatywna forma nauczania, bardziej interesująca dla młodych ludzi - mówi Tomczak. Wysoce prawdopodobnym jest, że uczeń mechanicznie powtarzający regułki wypisane na szarej tablicy będzie mniej zainteresowany tematem, niż ten który podczas lekcji może sprawdzić swoje wyniki na kalkulatorze graficznym, bądź na tablicy interaktywnej - dodaje.
MAG