Aktualności

Wróć

Schrony, żłobki, tereny zielone na każdym osiedlu. Kolejny tydzień kampanii

2024-03-29 16:55:45
W przedświątecznym tygodniu kampania samorządowa nieco zwolniła. Nie oznacza to jednak, że nic się nie działo. Kandydaci przedstawili sporo interesujących postulatów.
Redakcja
Smaczna 9 kandydatki do sejmiku

W poniedziałek (25.03) swoje postulaty zaprezentowała Izabela Smaczna- Jórczykowska. Obszary, którymi chciałaby się zająć kandydatka do sejmiku województwa to m.in.: zdrowie mam, kultura dla młodych, punkty aktywizacji seniorów czy podlaskie przedsiębiorstwa przyszłości.

Zaprezentowana przez nią Smaczna 9 zawiera się w obszarach:

1. Zdrowa mama,
2. Dostępna laktacja,
3. My Białostoczanki,
4. Kultura dla Młodych,
5. Zajęcia dla Młodych,
6. Korepetycje,
7. Punkty aktywizacji Seniorów,
8. Inteligentny start,
9. Podlaskie przedsiębiorstwa przyszłości.

Więcej informacji: Zdrowie, aktywizacja i przedsiębiorczość. Kolejna kandydatka prezentuje swoje postulaty

Tereny zielone na każdym osiedlu - proponuje Trzecia Droga

Z kolei we wtorkowy (26.03) poranek swoje postulaty zaprezentowali kandydaci do rady miasta z ramienia Trzeciej Drogi. Liderem okręgu numer 4 jest Marcin Dziemian. Poruszył on temat tworzenia funkcjonalnych obszarów zielonych na osiedlach. Jest zdania, że nie wszyscy mieszkańcy Białegostoku mają gdzie wypoczywać. Problem przybliżył na przykładzie dzielnicy Leśna Dolina.

- Leśna Dolina to niestety jedno z pięciu osiedli naszego okręgu, które nie posiada zielonego obszaru funkcjonalnego, które można byłoby nazwać parkiem. Kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców miasta jest pozbawionych spokojnego miejsca, gdzie można wypoczywać - zauważył lider okręgu.

Dziemian jest zdania, że każde osiedle powinno posiadać tereny zielone, a do tego celu można wykorzystać działki miejskie. Uważa, że w tym przypadku sprawdziłaby się idea lasów kieszonkowych.

Głos zabrała także Monika Drozdowska. Kandydatce na radną zależy na poprawie jakości komunikacji miejskiej. Drozdowska sądzi, że zwiększenie częstotliwości kursowania autobusów i reorganizacja poszczególnych tras może znacząco wpłynąć na komfort przejazdów.

Inne pomysły ma Tomasz Kempisty. Jako rady chciałby podjąć działania zmierzające do zwiększenia ilości miejsc pracy.

- Wiem, jak ważna jest dla małych i średnich przedsiębiorstwa stabilność i wsparcie w rozwoju. Białystok żeby się rozwijać powinien zacząć inwestować w innowacyjne technologie, jak również powinien wspierać lokalnych rzemieślników - wymieniał Kempisty.

Więcej informacji: Więcej zieleni na osiedlach. Co jeszcze proponuje Trzecia Droga?


KWW Spoza Sitwy chce rozwiązać problem braku miejsc w żłobkach miejskich

Również we wtorek, przy wejściu do jednego z miejskich żłobków, głos zabrała kandydatka do rady miasta - Barbara Pietkiewicz - Ambrożko reprezentująca KWW Spoza Sitwy.

- Jestem matką trójki dzieci, dlatego temat kobiecy, matczyny jest mi bardzo bliski - mówiła. - W tym również temat braku miejsc w żłobkach dla naszych dzieci.

Kandydatka do rady miasta dodała także, że przedszkoli oraz oddziałów przedszkolnych, które są tworzone w szkołach podstawowych jest w mieście dużo. I to, zdaniem kandydatki, należy wykorzystać.

- Jest ich ponad sto, z kolei żłobków miejskich jest tylko dziewięć, w tym dwa, które są żłobkami specjalistycznymi - dodała kandydatka na radną. - I tu pojawia się problem dla wszystkich kobiet, które chciałyby wrócić do pracy.

Barbara Pietkiewicz - Ambrożko jest zdania, że KWW Spoza Sitwy posiada sposób na rozwiązanie tego problemu. Chodzi o stworzenie oddziałów żłobkowych w przedszkolach.

- Są przedszkola, w których niejednokrotnie stan techniczny zezwala na to, żeby można było utworzyć takie oddziały żłobkowe. Byłoby to finansowo bardzo korzystne dla miasta, ponieważ zupełnie inne pieniążki wchodzą w otworzenie oddziału żłobkowego w już istniejącej placówce przedszkolnej, aniżeli wybudowanie nowego żłobka - mówiła Pietkiewicz - Ambrożko.

Więcej informacji: KWW Spoza Sitwy: Mamy pomysł na brak miejsc w miejskich żłobkach

Kandydat Lewicy na prezydenta Białegostoku: potrzebujemy schronów

– Gdy zostanę wybrany na prezydenta Białegostoku to zadbam o rewitalizację istniejących obiektów o charakterze schronów, intensyfikację szkoleń z Obrony Cywilnej, szkolenia dla mieszkańców w miejscu pracy i zamieszkania odnośnie potencjalnych niebezpieczeństw, a także budowę obiektów miejskich umożliwiających ochronę osób nie ewakuujących się w pierwszym rzucie - mówił kandydat na prezydenta Białegostoku Andrzej Aleksiejczuk.

Wśród innych pomysłów wymienił: stworzenie planów ewakuacji, ustalenie punktów zbiórek dla poszczególnych ulic, przypisanie konkretnych pojazdów będących w majątku miasta (np. autobusy) do poszczególnych punktów ewakuacji. Aleksiejczuk dodał także, że ważna jest ścisła współpraca Urzędu Miasta i Urzędu Wojewódzkiego w synchronizacji ich działań.

Więcej informacji: Będzie więcej schronów? Kandydat KWW Lewicy przedstawia plany na poprawę bezpieczeństwa
Monika Zysk
24@bialystokonline.pl