Serenada d-moll op. 44 Antonína Dvořáka powstała z inspiracji Serenadą B-dur Mozarta KV 361. Idąc za przykładem swego wielkiego poprzednika, do podwójnego składu instrumentów dętych kompozytor dodał wiolonczelę i kontrabas jako instrumenty prowadzące linię basu. Posłużył się poza tym swoistym stylem retro, nawiązującym do tradycji dworskiej muzyki plenerowej z czasów klasycyzmu. Klasyczna forma łączy się tutaj z tanecznymi rytmami, słowiańskim duchem i harmonią, a ostateczny wydźwięk ekspresyjny różni się znacznie od źródła inspiracji, nasuwa bowiem skojarzenia z tradycją tworzenia muzyki w czeskich zamkach i pałacach. Od pierwszej do ostatniej nuty daje się odczuć radość motywującą kompozytora w tworzeniu.
Serenada E-dur op. 22 powstała w zaledwie dwa tygodnie, w maju 1875 roku, w szczęśliwym dla kompozytora czasie. Do dziś pozostaje jednym z najpopularniejszych dzieł orkiestrowych Dvořáka.
Koncert Radość tworzenia odbędzie się w sobotę (12.09) w amfiteatrze Opery i Filharmonii Podlaskiej, początek o godz. 19.00.
Mamy zaproszenie:
Konkurs
Zobacz też:
Koncert na pożegnanie sceny letniej OiFP - Radość tworzenia