W imieniu Zarządu Województwa Podlaskiego serdecznie zachęcam do aplikowania o środki na scalanie gruntów. Pieniądze na ten cel można otrzymać z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 (PROW 2014-2020) w ramach działania: Inwestycje w środki trwałe, podziałanie: Wsparcie na inwestycje związane z rozwojem, modernizacją i dostosowywaniem rolnictwa i leśnictwa, na operacje typu: Scalanie gruntów wdrażane przez samorządy województw. Już niebawem ruszamy z kolejnym naborem. Na Państwa wnioski czekamy od 5 listopada 2018 roku do 31 grudnia 2018 roku. W najbliższym naborze Samorząd Województwa Podlaskiego dysponuje kwotą ponad 4 mln euro.
Tereny wiejskie w Polsce charakteryzują się niekorzystną strukturą obszarową. Wiele działek ewidencyjnych jest rozdrobnionych, o małej powierzchni, bez dostępu do dróg dojazdowych. W dodatku często mają niejasną i skomplikowaną sytuację prawną. Rozwiązaniem tego problemu jest scalanie gruntów.
Scalenie gruntów polega na wydzieleniu nowych działek ewidencyjnych, o korzystniejszym ukształtowaniu w stosunku do pierwotnych, w celu doprowadzenia do zmniejszenia ilości małych, rozproszonych działek składających się na gospodarstwo oraz do powiększenia ich średniej wielkości. W ramach projektu scalenia przeprowadza się również prace w zakresie zagospodarowania poscaleniowego terenu, które obejmują w szczególności stworzenie funkcjonalnej sieci dróg dojazdowych do gruntów rolnych i leśnych oraz wykonanie zadań wpływających na regulację stosunków wodnych na obszarze objętym scaleniem.
To skomplikowana i pracochłonna procedura, ale dzięki niej uzyskuje się kształtne działki o dogodnym dojeździe oraz poprawioną meliorację. Efektem przeprowadzonych prac jest poprawa warunków gospodarowania w rolnictwie i leśnictwie oraz rozwój gospodarczy obszarów wiejskich. W wyniku zmniejszenia liczby działek ewidencyjnych uzyskuje się efektywniejsze gospodarowanie gruntami rolnymi, co wiąże się ze zmniejszeniem kosztów transportu oraz ułatwieniem mechanizacji upraw polowych.
W ramach przypomnienia kilka najważniejszych informacji o zasadach naboru i zakresie wsparcia.
Kto może być beneficjentem działania?
O pomoc może ubiegać się starosta jako organ przeprowadzający i wykonujący postępowanie scaleniowe oraz zagospodarowanie poscaleniowe.
Jaka jest kwota i zakres wsparcia?
Pomoc jest przyznawana w wysokości 100% kosztów kwalifikowalnych, z tym że nie wyższej niż równowartość:
1) 650 euro na 1 ha gruntów objętych postępowaniem scaleniowym poniesionych na wykonanie prac scaleniowych;
2) 1900 euro na 1 ha scalanych gruntów poniesionych na wykonanie zagospodarowania poscaleniowego.
Jakie koszty podlegają refundacji?
Refundacji podlegają koszty związane między innymi z opracowaniem projektu scalenia, w szczególności dokonanie niezbędnych pomiarów, oszacowanie wartości gruntów, projekt rozmieszczenia nowych działek i sporządzenie całej dokumentacji geodezyjno-prawnej określanej mianem papierowej.
Refinansowane są także koszty zagospodarowania poscaleniowego, czyli tych przedsięwzięć, które są realizowane już po scaleniu. Na przykład są to koszty budowy lub przebudowy wydzielanych w ramach postępowania scaleniowego dróg dojazdowych do gruntów, a także prac agrotechnicznych.
Wszystkich zainteresowanych złożeniem wniosku odsyłam do strony internetowej
www.prow.wrotapodlasia.pl lub do bezpośredniego kontaktu z pracownikami Referatu Wdrażania Projektów, Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w poniedziałki od 8:00 do 16:00, a w pozostałe dni (wtorek – piątek) od 7:30 do 15:30 oraz pod numerem telefonu 85 66 54 760 lub 723, 724, 725, 762.
Marszałek Województwa Podlaskiego
Jerzy Leszczyński