Wystawę Sąsiedzi wyjechali do Treblinki trudno pozostawić bez komentarza, dlatego Stowarzyszenie Edukacji Kulturalnej Widok zaprasza do udziału w panelu dyskusyjnym przez nią wywołanym. Głos zabiorą m.in.: prof. Jacek Witold Leociak, literaturoznawca, badacz świadectw Zagłady; Anda Rottenberg, historyk sztuki, kuratorka i kustoszka; dr Ewa Rogalewska, historyk, autorka publikacji o białostockim getcie oraz Krzysztof Godlewski, prywatny przedsiębiorca, któremu duchy wymordowanych żydowskich sąsiadów, odebrały spokój do tego stopnia, że zajął się przywracaniem pamięci o nich.
Panel poprowadzi dr Katarzyna Sztop-Rutkowska, socjolożka, inicjatorka wielu działań naukowych i społecznych dotyczących polsko-żydowskich relacji. Zachęca zainteresowanych do wzięcia udziału w dyskusji:
- Nie jest oczywiste na ile pamięć i niepamięć o żydowskich mieszkańcach wpływa na naszą percepcję przeszłości i na naszą tożsamość. Można prowokacyjnie zapytać: czy pamięć ta jest nam współczesnym potrzebna? Jeśli tak, jakim językiem o niej mówić? Na ile sztuka, literatura czy nauka może być dla nas pomocna w konfrontowaniu się z nagłym zniknięciem niekiedy większości sąsiadów? Jak upamiętniać ich przeszłą obecność, by nie wpaść w pułapkę sentymentalizmu i zbytnich uproszczeń? Na te i inne pytania będziemy odpowiadać w czasie panelu.
Dyskusja połączona będzie z promocją katalogu, w którym wypowiadają się wszyscy artyści biorący udział w wystawie. Opublikowane w nim także zostaną autorskie teksty Anety Prymaki-Oniszk, Katarzyny Sztop-Rutkowskiej i Wiesława Wróbla.
Wydarzenie rozpocznie się o godz. 18.30 w Centrum im. Ludwika Zamenhofa/BOK. Odbywa się w ramach festiwalu Wschód Kultury/Inny Wymiar.
Szczegóły:
Promocja katalogu i panel dyskusyjny wokół wystawy Sąsiedzi wyjechali do Treblinki