Biznes

Wróć

Samorządy będą mogły zwalniać z podatku w ramach pomocy regionalnej

2015-02-17 00:00:00
We wtorek (17.02) weszło w życie rozporządzenie ministra finansów z 9 stycznia 2015 roku dotyczące warunków udzielania zwolnień z podatku od nieruchomości oraz podatku od środków transportowych.
pixabay.com
Zwolnienia, o których mowa w rozporządzeniu, są traktowane jako pomoc publiczna, która będzie wprowadzona uchwałami rad gmin zgodnie z ustawą o podatkach i opłatach lokalnych.
Celem regulacji jest stworzenie ogólnopolskiego programu pomocy regionalnej, w związku z wygaśnięciem z dniem 20 czerwca 2014 r. poprzednio obowiązującego programu (...), co zapewni ciągłość udzielanej pomocy regionalnej w formie zwolnień z podatku od nieruchomości oraz podatku od środków transportowych, oraz stworzy możliwość udzielania nowych rodzajów pomocy i uchwalania przez gminy programów pomocy bez potrzeby ich notyfikacji KE i uzyskania stosownych opinii – czytamy w komunikacie ministerstwa finansów.

Przedsiębiorca, który chce skorzystać z przysługującej mu ulgi, musi się zgłosić do gminy. Wymogiem jest także wkład finansowy, który wynosi 25% kosztów kwalifikowanych oraz utrzymanie się w regionie przez 3 (małe i średnie firmy) lub 5 lat (duże przedsiębiorstwa).

O wysokości ulgi będzie decydował m.in. rozwój danego regionu. Województwa położone na wschodzie Polski, które są mniej rozwinięte niż te znajdujące się w centrum, czyli m.in. Podlasie, mogą liczyć na obniżkę w wysokości 50%.

O tym, kto otrzyma wsparcie, będą decydowały jednostki samorządu terytorialnego. Należy pamiętać o tym, iż przyznanie ulgi jest dobrowolne, więc samorządy nie mają obowiązku zwalniania z podatków.
Justyna Kozicka
justyna.k@bialystokonline.pl