Kultura i Rozrywka

Wróć

Salon Ambientu w elektrowni i oprowadzanie po wystawie w Arsenale

2019-10-25 13:54:58
Na dwa ciekawe wydarzenia zaprasza Galeria Arsenał. Będzie to Salon Ambientu oraz oprowadzanie po wystawie Do zobaczenia po rewolucji! Wystawa na 100-lecie Bauhausu w języku białoruskim.
Cezary Chwicewski
Salon Ambientu: Scena Arsenał 1.2

- Słowo Bauhaus wypowiadane w kontekście muzyki jednoznacznie odsyła do zimnej, nowej fali. Nas ta fala zabierze jeszcze głębiej, do źródła, które wybiło w Weimarze, zabrzmiało w Dessau (np. głucho, tkaniną akustyczną autorstwa Annie i Josefa Albersów), rezonowało duchem czasu przed wielką wojną, wibrowało od Black Mountain College po Northampton, by widmowo wrócić w elektrowni. Będzie mistycznie, będzie nastrojowo - zapowiada Ewa Tatar.

Salon Ambientu: Scena Arsenał 1.2 odbędzie się w sobotę (26.10) w Galerii Arsenał elektrownia. Początek imprezy o godz. 19.00.

Z koncertem wystąpi Anna Zaradny, Osmo Nador zaproponuje performans dźwiękowy na wrzeciono i struny laserowe, a Dtekk - DJ set.

Anna Zaradny to artystka dźwiękowa i wizualna, kompozytorka, instrumentalistka, współtwórczyni Musica Genera Festival oraz wytwórni Musica Genera. Jej praktykę artystyczną charakteryzuje integracja sztuk wizualnych i dźwiękowych, która przejawia się w konstruowanych przez nią wielokanałowych instalacjach i obiektach oraz kompozycjach muzyczno-przestrzennych. Laureatka nagrody publiczności 5. edycji konkursu Spojrzenia 2011 - Nagroda Fundacji Deutsche Bank. Konsultantka i badaczka muzyczna w projekcie Escape Act dla Alexandry Bachzetsis 2018. Autorka wystaw indywidualnych i zbiorowych m.in. w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie czy Galerii Arsenał (wystawa indywidualna w 2018); jest również autorką muzyki do spektakli teatralnych i projektów multimedialnych, m.in. w Teatrze Nowym w Warszawie.

Osmo Nadir jest interdyscyplinarnym artystą, projektantem i kompozytorem. Tworzy projekty na styku dyscyplin - instalacje audiowizualne, kinetyczne, video art, buduje własne instrumenty muzyczne i kontrolery. Należy do nowego pokolenia artystów związanych z rewolucją informacyjną, która rozpoczęła się w latach 2000. Nagrodzony Talentem Trójki oraz nagrodą im. Leszka Knaflewskiego KNAF. Jego instrumentarium stanowią własnoręcznie skonstruowane futurystyczne narzędzia performatywne, m.in. struna laserowa czy wyposażone w czujniki pochylenia wrzeciono.

Dtekk (Jędrzej Dondziło) to DJ, promotor i aktywista na rzecz kultury. Białostoczanin z krwi i kości. Pomysłodawca, koordynator i dyrektor programowy Up To Date Festival. Współtwórca kolektywu i wytwórni płytowej Technosoul. Inicjator hasła Pozdro Techno oraz cyklu wydarzeń pt. Salon Ambientu i Secret Location; wielokrotnie nagradzany zarówno za swoją działalność promotorską (np. Nagroda Artystyczna Prezydenta Miasta Białegostoku), jak i muzyczną (DJ numer 1 w Polsce w plebiscycie portalu muno.pl).

Zobacz też: Salon Ambientu: Scena Arsenał 1.2

Niedziela białoruska

Z kolei następnego dnia (27.10) Galeria Arsenał oraz Stowarzyszenie Szczyty - Związek na Rzecz Edukacji i Promocji Kultury Białoruskiej zapraszają na Niedzielę białoruską w Białymstoku.

O godz. 11.00 w Arsenale rozpocznie się oprowadzanie po wystawie Do zobaczenia po rewolucji! Wystawa na 100-lecie Bauhausu. Przewodniczką będzie Alina Wawrzeniuk - nauczycielka języka białoruskiego. Prowadzi zajęcia teatralne i warsztaty edukacyjne. Jest autorką pakietu do nauczania języka białoruskiego do klas I-III. Za swoją pracę otrzymała m.in. Nagrodę Ministra Edukacji Narodowej i Odznakę Honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej.

Uczestnicy oprowadzania otrzymają mapę wydaną przez Stowarzyszenie Szczyty pt. Białoruskie ślady w Białymstoku. Na rysunkowej mapie miasta oznaczono miejsca związane z białoruską kulturą, historią i działalnością polityczną. Wstęp jest wolny.

Natomiast o godz. 15.00 w sali kameralnej Opery i Filharmonii Podlaskiej odbędzie się koncert muzyki autorskiej z Polski i Białorusi. Wystąpią: Todar Wajciushkevich, ILO&friends, Serge Bashlykevich, Eugen Baryshnikau.

Jesień Bardów to najstarszy tego typu festiwal białoruskiej piosenki autorskiej i poezji śpiewanej. Poprzez występy klasycznych bardów, twórców piosenek autorskich czy też akustycznych zespołów rockowych festiwal stara się odzwierciedlać aktualny stan białoruskiej piosenki autorskiej na wielu płaszczyznach, łącząc różne style i kierunki.

Wstęp na oba wydarzenia jest wolny.

Portal BiałystokOnline jest patronem medialnym imprez.

Zobacz też: Niedziela białoruska w Białymstoku
Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl