Nauka

Wróć

Są wyniki matur. Jak poszło w Podlaskiem, które przedmioty sprawiły najwięcej problemów?

2021-07-05 12:21:06
W poniedziałek (5.07) Centralna Komisja Edukacyjna podała wyniki tegorocznych matur. Już wiadomo, z czym sobie poradzili, a z czym nie tegoroczni maturzyści.
pixabay.com
Matury w trudnych pandemicznych czasach

Matury w czasach pandemii odbywały się nieco inaczej niż te przed laty. Przygotowanie do nich w dużej mierze odbywało się online. Nie ma więc co się dziwić, że zarówno maturzyści, jak i ich bliscy obawiali się nieco tego, jak egzaminy będą przebiegały i jakie będą ich wyniki.

W naszym regionie do obowiązkowego egzaminu maturalnego przystąpiło 8713 absolwentów szkół ponadgimnazjalnych, czyli liceów ogólnokształcących i techników. Maturzyści musieli wykazać się wiedzą na pisemnym egzaminie z języka polskiego, matematyki i wybranego języka nowożytnego. Osoby, które chodziły do szkół bądź oddziałów z nauczaniem języka danej mniejszości narodowej, także z niego obowiązkowo pisały maturę. W tym roku zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 nie było egzaminów z przedmiotów obowiązkowych oraz dodatkowych w części ustnej. Nie było także obowiązku do przystąpienia do egzaminu z wybranego przedmiotu na poziomie rozszerzonym.

Nie wszystkim udało się zdać egzamin

Jak zawsze – nie wszystkim udało się uzyskać pozytywny wynik z egzaminu. W sumie w województwie podlaskim matury nie zdało 1613 osób, z czego 1157 ma prawo przystąpić do egzaminu poprawkowego, który odbędzie się 24 sierpnia. Pozostali, czyli 56 osób takiej szansy nie ma, bowiem nie zdali oni z więcej niż jednego przedmiotu.

Zdawalność lepsza była w liceach, tu wymagane do zdania 30% punktów zdobyło 86% absolwentów, w technikach - 73,5%. W całej Polsce wynik pozytywny uzyskało 74,5% wszystkich zdających.

Jak zawsze najwięcej problemów sprawiła matematyka. Tu sukces odniosło 88% absolwentów. Z języka polskiego wymaganą liczbę punktów miało aż 94% uczniów, z języka angielskiego - 93%.

- Słabsze wyniki z matematyki mogą świadczyć o tym, że wielu osobom nie jest ona potrzebna w trakcie aplikowania na studia. Dlatego w części przypadków celem jest jedynie zaliczenie lub uzyskanie przyzwoitego wyniku. W tym roku uczniowie nie mieli obowiązku wybrania dodatkowego egzaminu rozszerzonego. Ale w wielu przypadkach i tak się na to zdecydowali, ponieważ było to konieczne, by zwiększyć szansę na dostanie się na wymarzony kierunek. Matematykę na poziomie rozszerzonym wybrało ponad 74 tysiące osób - komentuje Przemysław Jeziorowski z Elab Education Laboratory, firmy doradztwa edukacyjnego.

Ogólne wyniki matur z województwa podlaskiego są najlepsze w kraju.

Czy był przeciek?

Prokuratura Okręgowa w Warszawie wciąż zajmuje się sprawą odnośnie możliwości przecieku. W naszym regionie tuż przed rozpoczęciem się egzaminu z języka polskiego w wyszukiwarce Google była wpisywana fraza Lalka ambicja. Okazało się później, że jeden z tematów maturalnych brzmiał: Czy ambicja ułatwia człowiekowi osiągnięcie zamierzonego celu? Rozważ
problem, odwołując się do fragmentu Lalki Bolesława Prusa, całego utworu
oraz do wybranego tekstu kultury
. Dlatego Centralna Komisja Egzaminacyjna złożyła zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Sprawa jest w toku.

Zobacz też: Zostać na studia w Białymstoku czy wyjechać? Zdania maturzystów są podzielone
Matura. Jak białostoccy uczniowie oceniają egzamin z języka polskiego? ARKUSZE
Matura z matematyki zaskoczyła białostoczan. Była dużo łatwiejsza niż próbna. ARKUSZE
Matura z języka angielskiego. Z czym mieli problem uczniowie technikum? ARKUSZE
Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl