Są pieniądze na ciekawe projekty. Można dostać wsparcie
Do końca października przyjmowane są wnioski o przyznanie stypendium prezydenta Białegostoku. Mogą ubiegać się o nie profesjonaliści zajmujący się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury i opieką nad zabytkami.
pixabay.com
Stypendia Prezydenta Miasta Białegostoku dla twórców profesjonalnych to jedna z form wspierania osób zajmujących się działalnością artystyczną. Przeznaczone są dla osób pełnoletnich, zamieszkałych na terenie Białegostoku, które wykażą się znaczącym dorobkiem w zakresie twórczości artystycznej, upowszechniania kultury i opieki nad zabytkami.
- Roczne stypendia mogą być przyznane w takich dziedzinach jak: fotografia, literatura, muzyka, opieka nad zabytkami, sztuka estradowa, sztuka filmowa, sztuki wizualne, taniec, teatr i upowszechnianie kultury - informuje Kamila Bogacewicz z departamentu komunikacji społecznej w białostockim magistracie.
Wiceprezydent odpowiedzialny m.in. za kulturę w mieście zachęca do skorzystania z tej okazji:
- Wszystkich profesjonalnych twórców z naszego miasta zapraszamy do ubiegania się o stypendium artystyczne Prezydenta Miasta Białegostoku. Stypendia skierowane do twórców profesjonalnych przyznawane są od 2010 r. Przez ostatnie lata przyznaliśmy 52 takie stypendia o łącznej wartości 615 tys. zł - oblicza Rafał Rudnicki.
Dzięki temu powstały m.in. spektakle, jak Kwartet dla czterech aktorów Marka Tyszkiewicza, wystawy retrospektywne Wiktorii Tołłoczko-Tur czy Bogumiły Masickiej-Grygorczuk, powieść Jana Kamińskiego czy mini album zespołu Vschood.
Co powinien zawierać wniosek o przyznanie wsparcia? To m.in. dane osobowe kandydata, program stypendium i harmonogram pracy, uzasadnienie celowości przyznania stypendium, informację o dotychczasowym dorobku twórczym i osiągnięciach, wysokość wnioskowanej kwoty, informację o otrzymanych stypendiach w okresie 3 ostatnich lat i o które kandydat ubiega się z innych źródeł.
- Wniosek należy sporządzić przy zachowaniu należytej staranności. Tematyka i zakres powinny być przemyślane i czytelnie przedstawione. Planując zakres i harmonogram programu stypendium należy uwzględnić, że projekt powinien być zrealizowany, a jego efekt - publicznie zaprezentowany, najpóźniej do 31 grudnia 2019 r. Przy rozpatrywaniu wniosków szczególny nacisk będzie położony na projekty, w których wybrana przez wnioskodawcę metoda i sposób realizacji potwierdzają jego rozwój twórczy. Składane we wszystkich dziedzinach projekty powinny charakteryzować się m.in. potencjałem jakości artystycznej - oryginalnością koncepcji i nowatorstwem. Wytworzone dzieła, dobra kultury lub inne wyniki uzyskane dzięki realizacji stypendium nie podlegają sprzedaży - dodaje Bogacewicz.
Wzór wniosku oraz szczegółowe informacje dotyczące przyznawania stypendiów znajdują się na stronie: www.stypendia-bialystok.pl (w dziale: Twórcy profesjonalni). Wnioski (z dopiskiem stypendia) należy kierować na adres: Departament Kultury, Promocji i Sportu Urzędu Miejskiego w Białymstoku, ul. Słonimska 1, 15-950 Białystok lub składać w sekretariacie departamentu (ul. Słonimska 8, II piętro pok. 205), do 31 października. Więcej informacji można uzyskać pod nr. tel. 85 879 73 56.
Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl