Aktualności

Wróć

Są już wyroki dla pseudokibiców. Sąd Okręgowy w Białymstoku skazał 46 osób

2024-07-09 14:08:32
W poniedziałek (8 lipca) białostocki sąd skazał 46 osób związanych ze środowiskiem białostockich pseudokibiców piłkarskich. Wyznaczono kary od od ośmiu miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu do siedmiu lat więzienia bez zawiasów.
Pixabay
Organizowanie bójek z pseudokibicami innych klubów piłkarskich, publiczne propagowanie ustroju faszystowskiego, czerpanie korzyści z prostytucji - za takie czyny odpowie 46 osób powiązanych ze środowiskiem pseudokibiców Jagielloni Białystok. Proces trwał trzy lata. Wyrok nie jest prawomocny. Jego ogłoszenie trwało dwie godziny.

Ustawki z innymi kibicami

Do ustawionych bójek miało dojść m.in. w 2011 roku z pseudokibicami Legii Warszawa, a także dwa lata później, na trasie szybkiego ruchu w łódzkiem, z pseudokibicami Piasta Gliwice. Chodzi też o bójki m.in. z pseudokibicami Sparty Augustów, Wigier Suwałki, ŁKS Łomża, Resovii Rzeszów, Stali Stalowa Wola czy Chełmianki Chełm.

Publiczne propagowanie faszyzmu i nakłanianie do prostytucji

Część oskarżonych odpowiadała przed sądem za publiczne propagowanie faszyzmu i nawoływanie do nienawiści na tle rasowym i narodowościowym i za to, że z pobudek rasistowskich i narodowościowych popełniali przestępstwa. Chodziło m.in. o napaści i pobicia na tym tle, ale również o np. malowanie na murach rasistowskich napisów.

W zarzutach pojawiła się m.in. sprawa finału piłkarskiego Pucharu Polski z udziałem Jagiellonii i Pogoni Szczecin z maja 2010 r. w Bydgoszczy. Według śledczych podczas zdjęć grupowych niektórzy białostoccy pseudokibice wznosili rękę w geście faszystowskiego powitania.

Kolejna grupa zarzutów to uprowadzenia i pobicia kwalifikowane jako bezprawne pozbawienie wolności i uszkodzenie ciała. Według śledczych chodziło np. o zemstę za kradzież sterydów czy o rozliczenia finansowe. Są też zarzuty nakłaniania do prostytucji i czerpania z niej korzyści finansowych.

Sprawa miała charakter wielowątkowy

Zarzuty objęły czyny z lat 2009-2013. Było to m.in.: działanie w zorganizowanej grupie przestępczej, bójki z pseudokibicami innych klubów sportowych, czerpanie korzyści z prostytucji, propagowanie faszyzmu i inne przestępstwa, np. rozbój w sklepie.

Sprawa ta miała charakter wielowątkowy, bowiem dotyczyła zarzutów działania w trzech zorganizowanych grupach przestępczych w latach 2009-2013. Chodzi m.in. o organizowanie bójek (tzw. ustawki) z pseudokibicami innych klubów sportowych, propagowanie ustroju faszystowskiego oraz czerpanie korzyści z prostytucji; są też zarzuty dokonania innych przestępstw, np. bezprawnego pozbawienia wolności w celu wymuszenia zwrotu zobowiązań finansowych, czy rozliczeń.

Według prokuratury przestępstwa były popełniane w różnych składach osobowych. Niektóre z osób mają w zarzutach pojedyncze czyny, np. udział w bójce z pseudokibicami innych klubów sportowych, inne - również kierowania zorganizowaną grupą przestępczą. Oskarżeni mają ok. 30-40 lat, niektórzy z nich byli już karani.

Sąd wymierzył kary wszystkim oskarżonym

W poniedziałek (8 lipca) Sąd Okręgowy w Białymstoku wymierzył kary wszystkim oskarżonym mężczyznom. Na bezwzględne więzienie sąd skazał kilkanaście osób: to łączne kary od 1 roku i trzech miesięcy do siedmiu lat. Natomiast większość oskarżonych otrzymała kary od ośmiu miesięcy do półtora roku więzienia w zawieszeniu na trzy lata. Część oskarżonych ma również zapłacić grzywny, które wynoszą od 5 tys. zł do 12 tys. zł. Jedna z osób ma również zapłacić zadośćuczynienie zranionemu mężczyźnie w wysokości 10 tys. zł.

źródło: PAP
Agata Rosińska
24@bialystokonline.pl