Nauka

Wróć

Są jeszcze dziećmi, a ich pomysły szokują. Podlaskie talenty zachwycają

2024-02-12 12:38:58
Pod koniec stycznia ruszyła XIII edycja największej w Polsce inicjatywy wpierającej utalentowaną młodzież. W półfinale prestiżowego konkursu dla młodych badaczy znalazły się też podlaskie talenty.
Explory
Pod koniec stycznia ruszył prestiżowy konkurs mający na celu wsparcie utalentowanej młodzieży - Explory 2024. Do najnowszego sezonu utalentowani uczniowie w całym kraju zgłosili rekordową liczbę 23 projektów, z których 161 weźmie udział w Półfinale Konkursu Explory 2024. Wśród nich znalazły się pomysły z Podlasia.  

Wśród zakwalifikowanych z naszego regionu znalazł m.in. projekt „Kompaktowy Kryzysowy Zestaw Grzewczy na bazie efektu piezoelektrycznego”, czyli składane kafelki zwiększające powierzchnię do generowania energii mechanicznej i przyspieszające proces podgrzewania. Autorką pomysłu jest Julia Maksimowicz z II Liceum Ogólnokształcącego im. Anny z Sapiehów Jabłonowskiej w Białymstoku. Z tej samej szkoły swój pomysł zgłosił Adam Sienkiewicz, który skupił się na badaniach nad optyką. Zaproponował pracę przy dostosowaniu mikroskopijnych struktur optycznych do różnych rodzajów światła z wykorzystaniem druku 3D.

- Bardzo się cieszymy, że XIII edycję Programu Explory rozpoczęliśmy rekordem zgłoszeń do Konkursu Explory - tłumaczy Dorota Braziewicz, Dyrektorka Programu Explory. - Wybór najciekawszych projektów spośród puli tak świetnych pomysłów nie był łatwy, ale mamy pewność, że zakwalifikowane projekty wyróżniają się innowacyjnością i kreatywnością, a ich autorzy to talenty z największym potencjałem. Cieszymy się, że na tej liście nie zabrakło projektów z Podlasia - dodaje.

W trakcie otwarcie tegorocznego sezonu Explory zaprezentowane zostały plany na najbliższą edycję. W harmonogramie pojawiły się m.in. programy wsparcia (program mentoringowy i powracający po latach program stażowy) czy szkolne festiwale naukowe. Nowością jest czerwcowy Explory Tour po Polsce, podczas którego kilka miast w kraju odwiedzi żółty bus Explory, by wspólnie z przedstawicielami samorządów, partnerami oraz młodzieżą, tworzyć pomysły na innowacyjne rozwiązania dla lokalnych problemów i wyzwań. 

Organizatorem Programu Explory jest Fundacja Zaawansowanych Technologii.
Redakcja
24@bialystokonline.pl