Rzeźby w ogrodzie Branickich odnowione i zdezynfekowane
Jedne z najbardziej charakterystycznych elementów z ogrodu Branickich - kamienne rzeźby - zostały odnowione. Prace wykonano przy najcenniejszych figurach z alei głównej.
WUOZ w Białymstoku
Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków zaakceptowała i odebrała prace w salonie ogrodowym przy Pałacu Branickich.
W ostatnich tygodniach były tam prowadzone prace konserwatorskie przy 18 kamiennych rzeźbach wpisanych do rejestru zabytków województwa podlaskiego. Wszystkie zostały oczyszczone, umyte i zdezynfekowane. Przy niektórych konieczne było uzupełnienie pęknięć i ubytków.
- Rzeźby ustawione są w alei głównej salonu ogrodowego w Ogrodzie Branickich w Białymstoku. Duża część z nich powstała w II połowie XVIII wieku i jest dziełem Jana Chryzostoma Redlera, kilka z nich to kopie wykonane w latach 50. XX wieku - przypomina prof. Małgorzata Dajnowicz, Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków.
Odnowiono m.in. rzeźby: Bachus (poł. XVIII w.), Flora (poł. XVIII w.), Diana z psem (poł. XVIII w.), Apollo (1954 r.), dwa sfinksy (poł. XVIII w.) i osiem wazonów.
Co roku miasto Białystok, które jest właścicielem ogrodu, zamawia kolejne rzeźby nawiązujące do oryginałów. Tych dotrwało do naszych czasów tylko kilka.
Ogród Branickich uważany jest za jeden z najważniejszych i najlepiej rewaloryzowanych ogrodów barokowych w Polsce. Systematyczne czyszczenie i renowacja znajdujących się w nim rzeźb pozwoli zachować je w dobrym stanie i cieszyć oczy zwiedzających.
Ostatnio w salonie ogrodowym wzdłuż alejek i na trawnikach stanęło kilkadziesiąt biało-czerwonych donic, w których posadzono rośliny. Tego donice w intensywnych kolorach to charakterystyczny element wielu barokowych założeń ogrodowych. Podobne są chociażby w Dreznie.
Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl