Nauka

Wróć

Rzecznik Praw Obywatelskich w Białymstoku. Mówił m.in. o autystach na rynku pracy

2023-03-01 15:37:14
W środę (1.03) do Białegostoku przyjechał Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Marcin Wiącek. Wziął on udział w seminarium zorganizowanym na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku.
Malwina Witkowska
Ważny temat, ważny gość

Seminarium na temat Nauki na rzecz efektywnego wejścia na rynek pracy wykształconych autystów zorganizowane zostało przez Wydział Prawa UwB, Fundację Prawo i Partnerstwo oraz Fundację Oswoić Świat. Tym ważnym tematem zainteresował się również Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Marcin Wiącek. Wraz z innymi ekspertami próbował przekazać studentom, a także uczestnikom seminarium aspekty teoretyczne funkcjonowania osób ze spektrum autyzmu w przestrzeni zawodowej.

Seminarium otworzył prof. Mariusz Popławski, dziekan Wydziału Prawa UwB oraz prof. Maciej Perkowski, kierownik Katedry Prawa Międzynarodowego Publicznego i Europejskiego Wydziału Prawa UwB oraz prezes Fundacji Prawo i Partnerstwo.

Prof. Marcin Wiącek poruszył na seminarium temat Rzecznik Praw Obywatelskich wobec osób wymagających wsparcia. Inni prelegenci omówili takie problemy jak: Podmiotowość osób ze spektrum autyzmu czy Prawo do nauki osób ze spektrum autyzmu.

- Wydział Prawa Uniwersytetu w Białymstoku dał niezwykły przykład dla uczelni nie tylko w Polsce, ale i całej Europie. Właśnie tu niedawno obronił doktorat pan Maciej Oksztulski. Jest on osobą niemówiącą i w spektrum autyzmu. Uważam, że przykłady takiej wrażliwości i dobrej woli ze strony społeczności akademickiej należy pokazywać - powiedział prof. Marcin Wiącek.

Autyści na rynku pracy

Prof. Wiącek przekazał, że jako RPO stara się słuchać o problemach ludzi od nich samych, bo wtedy na tej podstawie jest w stanie podjąć konkretne działania. Jeżeli chodzi o osoby w spektrum autyzmu, często zwracają uwagę na problem trudności w znalezieniu zatrudnienia. Świadczy o tym również odsetek ludzi z niepełnosprawnościami, które są czynne zawodowo - w Polsce stanowią one jedynie nieco ponad 20%.

- Jest to spowodowane zarówno problemami systemowymi, kształtem prawa, jak i również problemem barier. Mówię tu nie tylko o barierach architektonicznych, bo osoby z niepełnosprawnościami napotykają w swoim życiu również bariery mentalne. Wynikają one ze stereotypów i uprzedzeń co do ich funkcjonowania, zdolności, co do możliwości i potencjału - stwierdził RPO.

Zdaniem rzecznika, aby ułatwić osobom z niepełnosprawnościami wejście na rynek pracy, powinien zostać wzmocniony system zachęcania pracodawców, którzy zatrudniają takie osoby.

- W tej chwili taki system obowiązuje w pewnym zakresie w instytucjach publicznych, które zatrudniają powyżej 6% osób z niepełnosprawnościami, wtedy są zwolnione z opłaty do PFRON-u - poinformował prof. Marcin Wiącek.

Jednak według ostatnich danych ponad 90% instytucji publicznych w Polsce nie zatrudnia co najmniej 6% osób z niepełnosprawnościami.

- Jak widać tego typu zachęty dla pracodawców nie są zachęcające. Uważam, że jest to praca nie tylko dla mojego urzędu, ale dla wszystkich środowisk rządu, samorządu, organizacji samorządowych, aby rozmawiać o tym, jak zachęcić pracodawców do zatrudniania osób z niepełnosprawnościami - dodał RPO.

Prof. Marcin Wiącek podczas konferencji prasowej w Białymstoku poruszył również wiele ogólnopolskich tematów taki jak: sytuacja ginekolożki ze Szczecina, nowa formuła matury, legitymowanie obywateli podczas protestów.
Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl