Rywalizacja polskich miast w ramach Godziny dla Ziemi WWF rozstrzygnięta
40 polskich miast zaangażowało się w akcję Godzina dla Ziemi WWF. Gasząc światła na godzinę w sobotę, 27 marca o 20.30 ich mieszkańcy wezwali polityków do podjęcia zdecydowanych działań na rzecz ochrony klimatu.
materiały organizatora
Organizacja ekologiczna WWF Polska zorganizowała Godzinę dla Ziemi WWF w Polsce już po raz trzeci. W tym roku po raz pierwszy stworzono ranking najbardziej zaangażowanych w akcję miast. O wyniku rankingu zadecydowała przede wszystkim liczba zarejestrowanych mieszkańców.
Na pierwszym miejscu znalazła się Warszawa. Do godziny 20.30, o której tradycyjnie rozpoczęła się Godzina dla Ziemi, gaszenie świateł zadeklarowało 3863 osób. Na kolejnych miejscach uplasowały się: Poznań - 692 osób, Ełk - 684 osób, Łódź - 622 osób, Wrocław - 588 osób, Kraków - 576 osób i Gdańsk - 497 osób. Najzacieklej rywalizowały Poznań i Ełk. Liczba zarejestrowanych mieszkańców tych miast zmieniała się do ostatniej chwili, ostatecznie wygrał jednak Poznań. Liczba obiektów, których oświetlenie zgaszono w miastach wahała się od setek do pojedynczych budynków. Okazało się też, że prawie każde miasto prowadzi działania na rzecz zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych.
Również Białystok włączył się akcję. Wygaszono oświetlenia m.in. katedr - katolickiej i prawosławnej oraz kościołów (m.in. św. Wojciecha czy św. Jadwigi Królowej na Słonecznym Stoku) i cerkwi (m.in. św. Ducha na Antoniuku i Zmartwychwstania Pańskiego na Słonecznym Stoku).
andy