Rynek Starego Miasta w Warszawie zyska nowe oblicze. Dzięki białostockiemu kruszywu
Produkowane w Sowlanach kruszywo Certyd zostanie zastosowane do odciążenia i ocieplenia jedenastu zabytkowych stołecznych kamienic, stanowiących Muzeum Warszawy. To drugi tak znaczący remont z udziałem białostockiej spółki LSA.
materiały prasowe
Dzięki kruszywu Certyd, sklepienia budynków Rynku Starego Miasta w Warszawie, sięgające swoją historią początków XVII wieku, zostaną odciążone i ocieplone. Mają również szansę na akustyczne wygłuszenie oraz, co podkreślają przedstawiciele spółki, będą mogły przyjąć na siebie większe niż przed remontem obciążenia. Piotr Olczak, główny logistyk z LSA, uważa, że jest to wygodne rozwiązanie dla użytkowników budynku.
Warszawskie Stare Miasto zostało w 1980 roku wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Kompleks należących doń kamienic to przykład architektury mieszczańskiej, bogatej w różnorodne zdobienia. Po powojennej odbudowie w 1954 roku (skala zniszczeń podczas powstania parszawskiego sięgnęła ponad 80%) obiekty te nie przechodziły żadnych remontów. W ubiegłym roku postanowiono poddać je kompleksowej modernizacji. Remont kamienic z udziałem białostockiej spółki to kolejna odsłona tego procesu.
- W obiektach zabytkowych i to tej klasy nie pozwala się na żadne kompromisy. W takich przypadkach zastosowanie mają tylko materiały budowlane o najlepszych parametrach. Dlatego cieszymy się, że nasze kruszywo darzone jest takim zaufaniem – stwierdza prezes LSA Krzysztof Łuczaj.
Dla LSA to już drugi historyczny remont z udziałem produkowanego przezeń materiału. Pod koniec 2015 roku firma otrzymała zlecenie na dostawę kruszywa do Tenczyna. Podobnie jak w Warszawie, kruszywo zostało tam użyte do odciążenia sklepień, w tym przypadku XIV-wiecznego zamku.
Certyd to lekkie, wytrzymałe kulki, które mogą zastąpić produkty pozyskiwane metodami tradycyjnymi. Proces produkcyjny tego materiału jest chroniony szeregiem patentów, a podczas jego wytwarzania istotne znaczenie mają rozwiązania sprzyjające ochronie środowiska. Kruszywo białostockiej firmy znajduje zastosowanie w szeroko rozumianym budownictwie jednorodzinnym, przy budowie hal przemysłowych, w drogownictwie, a nawet w ogrodnictwie.
Marta Drozdowska-Bednarz
marta.d@bialystokonline.pl