Dom

Wróć

Rybiki cukrowe - uciążliwe towarzystwo w naszym mieszkaniu

2022-03-08 20:27:48
Nie jest żadną tajemnicą, że w naszych domach i mieszkaniach często pojawiają się różni niechciani lokatorzy. Jeśli takie zwierzęta czy też owady nie przenoszą chorób oraz nie czynią spustoszenia w naszych zapasach, to z częścią z nich zapewne da się żyć, choć nie musi to wcale należeć do przyjemności. Do stworzeń, których widok nie musi być najmilszy dla ludzkiego oka, z pewnością należy dobrze nam znany rybik cukrowy.
Ten niewielki owad uwielbia wręcz przebywanie w naszych kuchniach, łazienkach czy też salonach, itp., bo może tam zawsze liczyć na resztki jedzenia oraz okruszki, które spadają nam np. na podłogę. Zwalczanie rybików cukrowych nie jest więc być może koniecznością, ale dla części z nas ich nieobecność w domu może mieć ważne znaczenie. Warto więc dowiedzieć się więcej na temat zwyczajów rybików cukrowych oraz sposobów na to, by wyniosły się one z naszego mieszkania.


Rybiki cukrowe - jak się pozbyć niechcianego sąsiada w naszym domu?

Rybiki cukrowe przywędrowały na kontynent europejski z Afryki wraz z transportami żywności. Są to niewielkie owady, które żywią się resztkami jedzenia oraz uwielbiają różnego rodzaju zakamarki naszych mieszkań, w których króluje ciepło oraz wilgoć. Najlepiej czują się tam, gdzie nie ma oświetlenia przez cały czas, stąd też najchętniej bytują w łazienkach lub w kuchni. Ich przysmakiem są drobiny mąki, ale nie pogardzą także innym jedzeniem. Pomimo tego, że nie są one dla nas szkodliwe, część ludzi bardzo ich nie lubi - przede wszystkim ze względu na ich wygląd. Żeby skutecznie zwalczyć rybiki, trzeba wiedzieć, co powinno się robić. Z pewnością przydadzą nam się np. pochłaniacze wilgoci, zachowanie czystości, czy też takie rozwiązania, jak np. posiadanie kota. W rachubę wchodzą także różnego rodzaju pułapki oraz trucizny. Rybiki cukrowe w domu? Szukajmy takich pomysłów, które ten problem definitywnie rozwiążą. Rybiki posiadają zdolność trawienia celulozy, mogą się także żywić np. martwymi owadami, a więc ich potencjalna zdolność przetrwania jest naprawdę duża - warto o tym pamiętać. Najczęściej pojawiają się więc tam, gdzie znajdują korzystne warunki do życia. Nadmiar wilgoci, kurz, czy też nieposprzątane okruchy mogą być także niezbyt bezpieczne dla zdrowia człowieka.
 
 
Jakie zwierzęta są naturalnymi wrogami rybików cukrowych

Do naturalnych wrogów, którzy z pewnością pomogą nam się pozbyć rybików z domu należą... skorki oraz koty. Skorki polują na rybiki, ale oczywiście trudno oczekiwać, byśmy trzymali w domu skorki do walki z rybikami. Skorki mogą być dla nich przeciwwagą gdzieś w domu letniskowym, w którym pojawią się w naturalny sposób. Koty są urodzonymi myśliwymi i polują często na różne zwierzęta, w tym także na owady. Obecność rybików może więc być dla nich wyzwaniem oraz możliwością rozładowania energii. O wiele skuteczniejsze są jednak inne metody. Ciekawym pomysłem może więc być przygotowanie słodkiej pułapki na rybiki we własnym zakresie. Wystarczy w tym celu wymieszać cukier puder z boraksem w stosunku 1:1, który po spożyciu może być jednak szkodliwy dla ludzi. Pułapki takie możemy więc stosować tylko tam, gdzie nie przebywają dzieci albo zwierzęta domowe. Ta mieszanka pozwoli nam skutecznie zwalczać rybiki, bo będą ją one zanosiły do swojego gniazda, czyli w ciągu kilku tygodni możemy się pozbyć kolonii rybików z naszego mieszkania. Jako że rybiki  nie lubią światła, można ją wysypać np. wieczorem na łazienkowych płytkach albo na podłodze w kuchni.
 
 
Czystość jako najlepszy oręż w walce z rybikami cukrowymi

Pomimo tego, że nie stanowią zagrożenia dla zwierząt czy ludzi, to jednak ciemne pomieszczenia będące dla nich rajem, mogą wywoływać u nas poczucie dyskomfortu. Zbyt szczelne okna mogą także sprzyjać powstawaniu wilgoci, a na tym rybikom zależy. Często możemy się nawet nie zorientować, że mamy we własnym domu rybiki, gdyż owady te prowadzą nocny tryb życia. Ich długie czułki oraz srebrne pancerzyki mogą zrażać niektórych ludzi. Dla tych, którym zależy na szybkim rozwiązaniu tego typu problemów pozostaje zakup różnego rodzaj gotowych pułapek lub trutek na owady, jakie możemy nabyć, np. na stronie internetowej: www.netto.pl. Na pewno nie są to zwierzęta mogące wywołać w mieszkaniu spore szkody, czy też być szkodliwymi dla zwierząt domowych, ale niechęć do nich może być całkowicie zrozumiała. Warto więc dokładnie kontrolować sypkie produkty w kuchni, takie jak mąka czy cukier oraz zaopatrzyć się w pochłaniacz wilgoci wszędzie tam, gdzie możemy mieć problem z wilgocią. Takie działania utrudnią zdecydowanie życie rybikom - co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Wcale więc nie musimy być skazani na rybika cukrowego, czyli lepisma saccharina w naszym otoczeniu. Słabo wentylowane pomieszczenia, wilgoć w ciepłych miejscach, resztki jedzenia - wszystko to będzie im sprzyjać. Co do tego nie ma żadnych wątpliwości. W ostateczności można sięgnąć po dezynsekcję albo silne środki chemiczne, przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa. Warto więc dokładnie się zastanowić, jak się pozbyć rybików cukrowych z naszego otoczenia i czy jest to konieczne.

[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]