Będzie inaczej, czyli wirtualnie
Pierwsze edycje Biegu Pamięci Sybiru zgromadziły łącznie blisko 1800 uczestników. W 2019 r. biegacze pokonali 5-kilometrową trasę w białostockim Lesie Pietrasze, a przed rokiem wydarzenie składało się już z dwóch części - Biegu Dziennego i Biegu Nocnego. Start pierwszej rywalizacji zlokalizowany był w sercu stolicy Podlasia, czyli przy Pałacu Branickich, natomiast kilka godzin później zawodnicy przenieśli się na leśne ścieżki znane z poprzedniej odsłony imprezy. Przed biegiem uczestnicy mogli wysłuchać przemówień Sybiraków, świadków historii, a trasa zawodów za każdym razem była wzbogacona o historyczne rekonstrukcje oraz liczne efekty świetlne i dźwiękowe.
Tym razem pandemia koronawirusa nie pozwoli na przeprowadzenie zmagań w tradycyjnej formie, ale nie oznacza to, że 3. edycja wydarzenia się nie odbędzie.
- Nie zważając na trudności organizacyjne, wspólnie z Fundacją Białystok Biega postanowiliśmy kontynuować rozpoczętą przed dwoma laty inicjatywę Biegu Pamięci Sybiru również teraz, w obliczu pandemii, jednak na zasadach bezpiecznych dla wszystkich uczestników. Już dziś do udziału w 3. Biegu Pamięci Sybiru, wirtualnie, zapraszamy wszystkich bez względu na miejsce zamieszkania czy sportowe przygotowanie. W tym biegu udział może wziąć każdy. Pobiegniemy osobno, ale wspólnie upamiętnimy ofiary zbrodni komunistycznych - mówi prof. Wojciech Śleszyński, dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru.
Najlepiej wystartować w lesie
Zapisy na bieg już trwają. Prowadzone są one drogą
internetową. Co ważne, nie ma żadnych ograniczeń wiekowych. Upamiętnić tragiczne wydarzenia z 10 lutego 1940 r. - kiedy to rozpoczęły się deportacje setek tysięcy polskich obywateli - mogą zarówno ci, którzy swój pierwszy dowód osobisty odebrali kilka dekad temu, jak też osoby jeszcze niepełnoletnie.
- Bieg Pamięci Sybiru potrwa od 9 do 23 lutego 2021 r. W tym okresie można pobiec lub przemaszerować raz, a można wiele razy, nawet codziennie, pamiętając, aby jednorazowo zawsze było to co najmniej 5 km - dodaje Grzegorz Kuczyński, prezes Fundacji Białystok Biega.
Wymagany dystans da się przebiec w dowolnym miejscu świata. Organizatorzy zachęcają jednak do tego, aby zrobić to w terenie leśnym, a więc zgodnie z pierwotnymi założeniami rozgrywania zawodów.