W ramach refundacji bezpłatną szczepionkę przeciw grypie otrzymają osoby w wieku 75+ oraz kobiety w ciąży. Z częściową refundacją szczepionki będą mogli kupić (zgodnie z zakresem wskazań refundacyjnych oraz na podstawie wystawionej recepty i w zależności od szczepionki) m.in.:
- pacjenci w wieku 18–65 lat oraz dzieci w wieku 2–5 lat narażeni na ryzyko wystąpienia powikłań pogrypowych;
- pacjenci powyżej 65 lat;
- dzieci od ukończenia 6. miesiąca życia do ukończenia 2 lat oraz od 5 do 18 lat.
Decyzję o wysokości odpłatności za szczepienie podejmuje osoba wystawiająca receptę. Warto podkreślić, że w każdej sytuacji przed wykonaniem szczepienia przeciwko grypie potrzebna jest recepta.
Osoby, których refundacja nie obejmuje, pokrywają koszt zakupu preparatu, natomiast za jego podanie w aptece czy placówce medycznej płaci Narodowy Fundusz Zdrowia.
Trzeba pamiętać, że w aptece może zaszczepić się wyłącznie osoba dorosła. Do dokonania kwalifikacji do szczepienia przeciw grypie w przypadku osób małoletnich, uprawniony jest wyłącznie lekarz. Co istotne, na szczepienie należy się zgłaszać bez objawów ostrej infekcji i wysokiej gorączki.
Szczepienia przeciw grypie można przyjąć w placówkach medycznych i aptekach, które zgłosiły się do akcji szczepień. Ich wykaz zamieszczono na stronie internetowej podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ nfz-bialystok.pl. Może się on jeszcze zmienić, gdyż nabór wniosków nadal trwa.
W niektórych gminach samorząd refunduje bezpłatne szczepionki dla szerszej grupy osób niż tej objętej programem NFZ. Tak jest np. w Choroszczy. Więcej na ten temat pisaliśmy:
Grypoodporni 65+ - mieszkańcy jednej z gmin mogą korzystać z darmowych szczepień