Nowy program Fundusze Europejskie dla Podlaskiego 2021-2027, na który wiele osób czekało, już funkcjonuje. Co to oznacza w praktyce dla Podlaskiego?
Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego: Nowe rozdanie to nowe wyzwania. A przypomnę, że mamy do wydania rekordowe pieniądze w historii Podlaskiego, bo aż 1,3 mld euro. To o prawie 90 mln euro więcej niż w perspektywie 2014-2020. Tylko cztery regiony mogą się pochwalić zwiększonym budżetem. A to zobowiązuje.
Przypomnę, że początkowo pula dla Podlaskiego było nieco niższa, ale dzięki staraniom polskiego rządu wzrosła o 47,7 mln euro. I teraz, mając do dyspozycji taką pulę pieniędzy, możemy przeprowadzić wiele ważnych inwestycji i przedsięwzięć.
Kiedy i na co będą ogłaszane konkursy?
Ogłosiliśmy już pierwsze dwa, tj. na wspieranie zatrudnienia w regionie dla powiatowych urzędów pracy oraz nabór dla instytucji otoczenia biznesu na bon na badania, który – jako operatorzy – będą z kolei przekazywać przedsiębiorcom. Jeszcze w czerwcu szykujemy konkurs na wsparcie ochotniczych straży pożarnych, inwestycje drogowe oraz tzw. błękitno-zieloną infrastrukturę i działania z zakresu ograniczania zanieczyszczeń powietrza.
Z kolei w lipcu planujemy kolejne dwa nabory wzmacniające podlaskich przedsiębiorców – dla instytucji otoczenia biznesu na wdrażanie technologii cyfrowych (bon na cyfryzację) i już bezpośrednio dla firm na promocję gospodarczą. Również w lipcu będziemy prowadzić konkursy na tzw. działania miękkie, czyli aktywizację młodych ludzi oraz na wsparcie pracy podwórkowej nad dziećmi i młodzieżą, którą prowadzą harcerze.
Wrzesień zapowiada się równie interesująco. Będą m.in. oferty dla biznesu na wdrażanie innowacji czy nabór wniosków na modernizację energetyczną budynków.
Konkursów zaplanowaliśmy blisko 30, a ich harmonogram jest dostępny na stronie internetowej naszego programu regionalnego. Ich tematyka jest bardzo szeroka i są adresowane do różnych podmiotów: samorządów, przedsiębiorców, organizacji pozarządowych.
Serdecznie więc zachęcam do zapoznania się i do aplikowania wszystkich mieszkańców! Te pieniądze są dla was, szanowni państwo.
Czym różni się ten program regionalny od swojego poprzednika?
Program odzwierciedla szczególne potrzeby stojące przed regionem przez następnych 7 lat. Przed nami nowe wyzwania związane z transformacją ekologiczną i cyfrową. Musimy szczególnie dbać o środowisko, zdając sobie sprawę z nasilających się zagrożeń cywilizacyjnych. Dlatego na cele klimatyczne przeznaczamy 21 proc. z puli nowego programu, czyli ponad 359 mln euro. Z kolei pandemia uświadomiła nam, jak istotny jest rozwój e-usług. W związku z tym na działania związane z cyfryzacją, digitalizacją zasobów publicznych oraz rozwojem cyberbezpieczeństwa zarezerwowaliśmy ponad 14 mln euro.
Ale to nie wszystkie obszary, które będą mogły liczyć na wsparcie. Nadal będziemy wspomagać działalność badawczo-rozwojową w przedsiębiorstwach czy rozwój konkurencyjności firm. Będziemy też inwestować w transport bezemisyjny, infrastrukturę drogową, edukacyjną, społeczną, zdrowotną czy ochronę dziedzictwa kulturowego.
A co z inwestycjami w ludzi?
Są dla nas niezmiennie priorytetem. Dlatego pierwszy konkurs na wspieranie zatrudnienia w regionie dotyczy właśnie tzw. działań miękkich, czyli inwestycji w ludzi. W kolejnych naborach skoncentrujemy się również na aktywizacji społecznej i zawodowej bezrobotnych, ubogich czy wsparciu zawodowym osób młodych. Program zakłada także pomoc dla osób z niepełnosprawnościami, zapewnienie potrzebującym opieki długoterminowej czy realizację programów zdrowotnych.
Jak widać, ujęliśmy w programie regionalnym impulsy rozwojowe oraz odpowiedź na zagrożenia, jakie stawia przed nami cywilizacja, ale nie zapomnieliśmy też o sektorach, które potrzebują wsparcia. I przede wszystkim o ludziach w trudnej sytuacji, którym pomoc jest niezbędna.
Jakich efektów oczekuje Pan, jako jeden z autorów FEdP, po zakończeniu programu? Jakie korzyści ma przynieść?
Przygotowaliśmy program, dzięki któremu w Podlaskiem powstaną nowe miejsca pracy, a przy wykorzystaniu odnawialnych źródeł będą niższe rachunki za energię. Region stanie się bardziej przyjazny środowisku i lepiej skomunikowany. Wzmocnimy ochronę zdrowia, zadbamy o zabytki i zatroszczymy się o naszych przedsiębiorców. Rozwiniemy też szkolnictwo, od zawodowego po przedszkola, zaopiekujemy się osobami wykluczonymi, z niepełnosprawnościami.
Wsparcie finansowe otrzymają bezpośrednio samorządy, przedsiębiorcy, organizacje pozarządowe i wiele innych podmiotów, ale skorzystają na nich wszyscy mieszkańcy Podlaskiego. To oni staną się odbiorcami tych przedsięwzięć i inwestycji.
Ja natomiast mogę obiecać, że – jako zarząd – dążyć będziemy do tego, żeby program efektywnie służył mieszkańcom i skutecznie wdrażał fundusze europejskie. Aby tych korzyści było jak najwięcej. Dołożę wszelkich starań, aby ta rekordowa kwota, czyli 1,3 mld euro, została jak najlepiej wykorzystana i przełożyła się na jeszcze lepszą jakość życia w Podlaskiem.
***
Informacje o konkursach
Harmonogram konkursów dostępny jest na stronie programu Fundusze Europejskie dla Podlaskiego 2021-2027
https://funduszeuepodlaskie.eu
Wszelkich dodatkowych informacji na ten temat udzielą specjaliści z Głównego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich w Białymstoku, przy ul. ul. Poleskiej 89 (czynny w pn. 8.00-16.00, i wt.-pt. 7.30-15.30), nr infolinii: 8013 08013, adres e-mail: PIFE.bialystok@podlaskie.eu