Dzieci mogą wcielić się w małych studentów, wziąć udział w ciekawych spotkaniach i wykładach. A to wszystko czeka na nie na Ekonomicznym Uniwersytecie Dziecięcym w Białymstoku. To już kolejna - czwarta- edycja, którą organizuje Wydział Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej.
Udział w przedsięwzięciu jest darmowy. Najmłodsi mogą liczyć na darmowe spotkania o tematyce ekonomicznej, które będą dopasowane do ich wieku i zdobytej dotychczas wiedzy. Zajęcia poprowadzą nauczyciele akademiccy i praktycy biznesu.
Projekt ma ogólnopolski charakter
Inicjatywa jest organizowana w kilku polskich miastach. Uniwersytet dla najmłodszych swoją działalność zainaugurował już ponad 10 lat temu, a dokładniej - w 2008 r. w Warszawie. Szybko okazał się wielkim sukcesem i już rok później stał się ogólnopolskim projektem. Zdaniem pomysłodawców nauka ekonomiczna wśród najmłodszych przekłada się na późniejszą edukację oraz życie, dlatego jest tak istotna. Mali żacy po zajęciach znacznie lepiej i dokładniej obserwują rynek konsumencki, a także bardziej świadomie zarządzają swoimi finansami, w tym przypadku z reguły jest to kieszonkowe.
Inicjatywa EUD prowadzona jest przez Fundację Promocji i Akredytacji Kierunków Ekonomicznych we współpracy z lokalnymi partnerami – najlepszymi polskimi wyższymi uczelniami ekonomicznymi. W tym gronie znalazła się również Politechnika Białostocka.
Nauka przez 2 semestry
Zajęcia dzielą się na 2 semestry. W każdym jest po 6 spotkań, które trwają po 2 godziny lekcyjne. Mali studenci uczestniczą zarówno w wykładach, jak i ćwiczeniach. Każdy z nich posiada prawdziwy indeks, w którym wpisuje się, czy byli obecni na spotkaniu. Osoby, które uczestniczyły minimum na 4 z 6 wykładów w jednym semestrze, na koniec dostają dyplom ukończeni nauki. Ci, którzy będą mieli 100% frekwencję, otrzymają certyfikaty z wyróżnieniem.
W ramach Ekonomicznego Uniwersytetu Dziecięcego przygotowano również wykłady dla rodziców, które odbywają się w tym samym czasie co zajęcia dla dzieci. Podczas nich można się dowiedzieć, jak wkraczać w świat ekonomii wspólnie ze sowim potomkiem.
Przykładowe tematy, które będą poruszane na zajęciach to: Sztuka zarabiania na wypoczynku (zarządzanie), Czarodziejski młynek do pomnażania pieniędzy (finanse przedsiębiorcy), Reklama a wywieranie wpływu (marketing), Sztuka podejmowania decyzji (praktyka biznesu).
Osoby, które chciałyby zgłosić swoje pociechy do udziału w projekcie muszą przesłać wypełniony formularz dostępny na stronie
Ekonomicznego Uniwersytetu Dziecięcego. Zgłoszenia są przyjmowane do 26 lutego.