Ruszyła rekrutacja do Szlachetnej Paczki! W Podlaskiem potrzeba 290 wolontariuszy
We wtorek (11.07) ruszyła rekrutacja wolontariuszek i wolontariuszy do Szlachetnej Paczki. W tym roku poszukiwanych jest 9,5 tys. osób ze wszystkich województw Polski.
mat. prasowe
Zmieniają świat na lepsze
Szlachetna Paczka to program społeczny, który umożliwia bezpośrednią pomoc najbardziej potrzebującym: samodzielnym rodzicom, seniorom, osobom dotkniętym chorobą czy niepełnosprawnością. Program działa w całym kraju. Wolontariusze, w swoich lokalnych społecznościach, docierają do rodzin czekających na wsparcie – poznają ich historie i najważniejsze potrzeby oraz pośredniczą w przekazywaniu spersonalizowanego wsparcia od darczyńców.
– Szlachetna Paczka to takie miejsce, gdzie spotykają się wolontariusze, którzy zmieniają świat na dobre. Zmieniają świat swój własny, ale zmieniają przede wszystkim świat osób, które w lokalnej społeczności potrzebują pomocy. Pan Tomek po wypadku ma kłopoty z poruszaniem się. Dzięki Szlachetnej Paczce ma nową łazienkę w mieszkaniu. Pani Maria, starsza Pani z Warszawy, powiedziała, że najważniejszą rzeczą, którą otrzymała w Szlachetnej Paczce jest Wolontariusz. To drugi człowiek, który się z nią skontaktował, poświęcił jej czas, dał dobre emocje, pozwolił uwierzyć, że nie wszyscy są obojętni – mówi Joanna Sadzik, prezeska Stowarzyszenia WIOSNA, które organizuje Szlachetną Paczkę.
Co roku tysiące osób z różnych zakątków Polski bierze udział w wolontariacie Szlachetnej Paczki. Kiedy wolontariusze pomagają rodzinom i osobom samotnym, które z powodu choroby, niepełnosprawności czy następstw nieszczęśliwych wypadków popadły w często skrajną biedę, zmieniają się nie tylko kolejne tygodnie czy miesiące ich życia. Zainteresowanie, uwaga i troska, z jakimi potrzebujący spotykają się dzięki Paczce, zmieniają ich życie na dobre – przywracają godność, dają nadzieję na wyjście z trudnej sytuacji.
Organizatorzy Szlachetniej Paczki zaznaczają, że kiedy każdego roku tysiące rodzin w potrzebie otrzymuje pomoc, zmienia się także nasz wspólny świat. Ze świata biedy na świat bezpieczniejszy, z możliwościami. Na rzeczywistość, w której patrzymy na innych z nadzieją, większą empatią i wrażliwością.
Jakie zadania należą do wolontariuszy?
Jeżeli chodzi o główne zadania wolontariusza, musi on przede wszystkim odwiedzić rodziny w potrzebie – poznać ich historie i określić, jaka pomoc będzie najlepszą formą wsparcia. Kiedy darczyńca zdecyduje się na przygotowanie pomocy dla konkretnej rodziny – wolontariusz wspiera go radą.
W czasie grudniowego Weekendu Cudów wolontariusz odbiera paczkę od darczyńcy i pomaga dostarczyć ją rodzinie, którą ma pod opieką. To moment radości, która staje się udziałem każdej ze stron. Szczęście, wzruszenie, poczucie bycia ważnym w czyimś życiu – w tej wielkiej, ogólnopolskiej machinie dobra pozytywne emocje nie omijają nikogo.
- W pędzącym świecie trzeba się zatrzymać, zauważyć drugiego człowieka i po prostu z nim pobyć. Strona www.szlachetnapaczka.pl to miejsce, gdzie możesz się zgłosić do wolontariatu w Szlachetnej Paczce i być taką osobą, która zmieni świat na dobre kogoś z twojego otoczenia - dodała Joanna Sadzik.
W tym roku Szlachetna Paczka potrzebuje 9,5 tys. wolontariuszy i wolontariuszek, z czego 290 z województwa podlaskiego. Osoby, które chcą dołączyć do wolontariatu mogą zarejestrować się przez formularz dostępny na stronie www.szlachetnapaczka.pl. Następnie należy poczekać na kontakt rekrutera, który umówi się z kandydatem na spotkanie online. Po pomyślnie zakończonej rekrutacji, następuje podpisanie umowy.
W 2022 r. w Szlachetną Paczkę włączyło się ponad 12 tys. wolontariuszy i wolontariuszek. Odwiedzili niemal 23 tys. rodzin i zdecydowali o włączeniu do programu prawie 15,5 tys. z nich.
Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl